Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
20. november 2023

Svätec týždňa

Bernward z Hildesheimu, biskup

Obnovil duchovný život diecézy prostredníctvom impulzov clunyjskej reformy, zakladal kláštory, organizoval starostlivosť o chudobných a zakladal umelecké dielne.

Bernward z Hildesheimu, biskup

Zdroj: Wikipedia

Bernward sa narodil okolo roku 960 v Leinegau pri Göttingene. Pochádzal zo saskej palatínskej rodiny. Po získaní vzdelania v hildeskeimskej katedrálnej škole prišiel za notára na ottonský dvor. V roku 983 sa spomína ako kňaz, neskôr bol vychovávateľom kráľa Ota III. V roku 993 ho mohučský arcibiskup Willigis vysvätil na významný biskupský stolec v Hildesheime.

Bernward obnovil duchovný život diecézy prostredníctvom impulzov clunyjskej reformy, zakladal kláštory, organizoval starostlivosť o chudobných a zakladal dielne, aby sa Hildesheim v priebehu dvoch desaťročí stal európskym centrom umenia.

Inšpirovaný svojimi cestami do Flámska, Ríma a Francúzska vytvoril pred svojou smrťou jedinečné stavby a umelecké diela, ako napríklad ranorománsky kostol svätého Michala, bronzové dvere hildesheimskej katedrály, kríž pre relikvie Kristovho kríža a monumentálny drevený krucifix pre svoju sestru Juditu, opátku kláštora Ringelheim.  

Na Michala v roku 1022 Bernward posvätil kostol svätého Michala, ktorý určil za svoje pohrebisko, na Martina toho istého roku vstúpil do benediktínskeho kláštora a 20. novembra tam zomrel.

Bernward bol svätorečený v roku 1192 ako prvý Sas.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.