Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2023, 07:41

Zvolený argentínsky prezident telefonoval s pápežom, kedysi ho nazval imbecilom

Zvolený argentínsky prezident telefonoval s pápežom, kedysi ho nazval imbecilom

Javier Milei. Foto: TASR/AP

Argentínsky denník La Nación s odvolaním na svoje zdroje napísal, že telefonát trval osem minút a inicioval ho pápež.

Novozvolený argentínsky prezident Javier Milei včera telefonoval so svojím krajanom pápežom Františkom, ktorého v minulosti označil za „imbecila“.

„S potešením oznamujeme, že Jeho Svätosť pápež František hovoril s naším budúcim prezidentom, aby mu zablahoželal a zaželal jednotu a pokrok pre našu krajinu,“ uviedla vo vyhlásení Mileiova kancelária. Vyjadrila tiež nádej, že pápež čoskoro zavíta do Argentíny.

Vatikán potvrdil, že František telefonoval s novozvoleným argentínskym prezidentom. Tému rozhovoru ani to, kto telefonát inicioval, však nešpecifikoval.

Pravicový ekonóm a bývalý televízny komentátor Milei v minulosti pred oznámením kandidatúry na prezidenta viackrát slovne zaútočil na pápeža, keď ho označil za „imbecila, ktorý obhajuje sociálnu spravodlivosť“, či „zástupcu zla na zemi“. Kňazi z chudobných štvrtí argentínskej metropoly Buenos Aires, rodnom meste Františka, v septembri zorganizovali svätú omšu na obranu pápeža, počas ktorej odsúdili Mileiove verbálne útoky na hlavu Katolíckej cirkvi.

Argentínsky denník La Nación s odvolaním na svoje zdroje napísal, že telefonát trval osem minút a inicioval ho pápež. František absolvoval od roku 2013 už viac ako 40 apoštolských ciest, Argentínu však zatiaľ nenavštívil.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.