Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
26. november 2023

Svätec týždňa

Jakub Rozrezaný, mučeník

Zomrel mučeníckou smrťou 27. novembra 421. Veriaci skryli jeho telo a neskôr jeho pozostatky preniesli do Jeruzalema.

Jakub Rozrezaný, mučeník

Sv. Jakub Rozrezaný. Múzeum v Aténach. Foto: wikipedia.org (CC)

Podľa perzských Aktov mučeníkov bol Jakub Rozrezaný „z kráľovského mesta Bet Lapat, bol vážený vo svete, zo slávneho rodu, veľký pred Bohom, kresťan vďaka rodičom a manželke a vážený úradník na kráľovskom dvore“.

Keď sa sásánovskému kráľovi Jazdegerdovi I. lichôtkami a darmi podarilo odradiť Jakuba od viery, manželka a matka mu pohrozili zavrhnutím a večným trápením, načo sa Jakub obrátil po kráľovej smrti.

Ostatní odpadlíci ho však nahlásili kráľovskému nástupcovi Bahrámovi V., ktorého zoroastriánski kňazi práve nútili zakročiť proti kresťanom, ktorí zničili chrám ohňa.

Keďže kráľovi hrozila vojna s Konštantínopolom, ponechal na sudcu a mudrcov, aby vyniesli rozsudok nad Jakubom, a jeden z nich vymyslel ako spôsob Jakubovej popravy postupné odrezanie všetkých končatín a hlavy.

Jakub zomrel mučeníckou smrťou 27. novembra 421. Veriaci skryli jeho telo. Neskôr jeho pozostatky preniesli do Jeruzalema, kde mu venovali chrám v arménskej štvrti. Jakubovi sú zasvätené aj monastiere v Moldavsku, Libanone a Sýrii.

Jakubova hlava došla ako dar kardinála Giordana Orsiniho až do rímskej Baziliky svätého Petra.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.