Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. november 2023

List sestry Hermany

Vôbec sa neteším na Vianoce

Ak hneď po sviatku Dušičiek začnú znieť koledy, je to pre mňa signál, že mám utekať.

Vôbec sa neteším na Vianoce

Drahá Emília,

najprv Ti chcem popriať všetko najlepšie k Tvojim meninám. Pred pár dňami si sa opýtala, či aj Tvoje meno mala nejaká svätá. A predstav si, mala! Dokonca vieme o troch svätých Emíliách a jednej blahoslavenej.

Tá prvá bola matkou desiatich detí, z ktorých päť oslavujme ako svätých. Takže to bola poriadna mama, ktorá zvládala výchovu na jednotku. Ďalšie dve sú rehoľníčky. Tá jedna pochádza z Kanady a druhá z Francúzska. A poslednou je blahoslavená Emília, ktorá bola rómskeho pôvodu a bola košikárkou. Pochádzala zo Španielska. Jej relikvia a obraz sa nachádzajú v Košiciach.

Takže máš plno svojich menovkýň v nebi. A tak ako sme minule hovorili o svätosti, nie je to cesta len pre vyvolených, ale pre všetkých. Tak Ti prajem, aby si sa nebála kráčať po ceste, ktorá Ťa privedie k plnšiemu prežívaniu života – k svätosti.

Pred nedávnom si sa opýtala, či mám ešte chuť na Vianoce. Prechádzali sme popri jednom obchode, kde už zneli koledy a výklad bol preplnený vianočnými ozdobami. Máš pravdu, takéto Vianoce nie sú pre mňa a veľmi sa im vyhýbam. Lebo toto nie je o sviatkoch, ale o komercii. Ak hneď po sviatku Dušičiek začnú znieť koledy, je to pre mňa signál, že mám utekať.

Tma akoby získala priestor nad naším životom. A toto je presne ten priestor na čakanie. Zdieľať

Liturgický rok je rozdelený na určité časti. Prvým obdobím cirkevného roka sa stáva práve Advent, Adventné obdobie. Obdobie očakávania, príprav. Sú to najdlhšie noci a najkratšie dni. Tma akoby získala priestor nad naším životom. A toto je presne ten priestor na čakanie.

Nie na to pasívne čakanie, ale aktívne. Pripraviť sa, že príde svetlo. Pripraviť svoj život na život v tomto svetle. To nie je o spievaní kolied a vyjedaní čokolády z adventného kalendára. Je to o sústredenom čakaní na to, ako sa zmení môj život, keď prijmem skutočné svetlo a tým je Ježiš.

Inzercia

Čo sa stane, keď sa zo mňa skutočne stane kresťan? Čo sa stane, ak sa stanem prívržencom Ježiša? Som pripravená na tú zmenu? Tu už vidíš, že toto nie je také jednoduché pripravenie sa na spievanie Tichej noci a stavanie stromčeka. Je to tiché a trpezlivé očakávanie.

Počas tohto obdobia nás budú sprevádzať niektorí svätci, ktorí sú takými maličkými svetielkami, akoby predprípravou na to skutočné Svetlo, ktoré prežiari tento svet. Ale o tom už nabudúce.

Teraz Ti prajem, aby si sa úspešne vyhýbali reklamám, hluku, donúteniu sa nakupovať množstvo zbytočných vecí. Počkaj na správny čas.

Prajem Ti odvahu prežívať skutočný Advent.

Tvoja krstná mama

           

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.