VATIKÁNSKA SEDMA: S kritikmi Pia XII. nie je čosi v poriadku

Dvaja kritici Pia XII. boli usvedčení z klamstva. Autor „Hitlerovho pápeža“ bol revizionistom. Čo sa ešte dozvieme o kritikoch Eugenia Pacelliho?

O pápežovi Piovi XII. som na tomto mieste písal už niekoľkokrát. Nie som nijako zvlášť posadnutý jeho osobou, určite menej ako jeho hluční kritici. Práve kvôli nim sa k „vojnovému pápežovi“ musím vrátiť opäť.

Popletení historici

Koncom januára talianska agentúra ANSA zverejnila správu, v ktorej informovala o výsledkoch výskumu dvoch talianskych historikov. Giuseppe Casarrubea a Mario Cereghino na základe bádania v britských archívoch dospeli k tomu, že Pius XII. zaujal k deportácii rímskych Židov viac ako vlažný postoj. Odvolávajú sa pritom na správu, ktorú zaslal Harold Tittmann, vatikánsky chargé d´affaires prezidenta Theodora Roosevelta, americkej vláde 19. októbra 1943 po stretnutí s pápežom Piom XII. „Namiesto rozhorčenia nad deportáciou vyše tisícky rímskych Židov prezentoval svoju obavu z komunistických bánd, ktoré sa sústreďujú v okolí Ríma,“ uviedol Tittmann. K deportácii došlo tri dni predtým, 16. októbra.

„Správa odoslaná Haroldom Tittmannom do Washingtonu nesie dátum 19. októbra, ale to je chyba. Vatikánske záznamy potvrdzujú, že stretnutie medzi Tittmannom a pápežom sa konalo 14. októbra,“ uviedol pre agentúru Zenit profesor Ronald Rychlak z University of Mississippi, autor niekoľkých štúdií o Piovi XII. Jeho slová potvrdzuje aj vydanie vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano z 15. októbra, kde sa na prvej strane píše o včerajšom stretnutí pápeža a amerického chargé d´affaires. „Pápež nespomenul zadržanie Židov, pretože k nemu ešte nedošlo,“ uvádza profesor Rychlak.

K téme:
Ján Pavol II. prihral zázrak Piovi XII.
Nebol Hitlerov pápež, tvrdí nová kniha o Piovi XII:
Objavený film dokumentujúci pomoc Pia XII. obetiam vojny
Zdieľať

Chyba v datovaní je pritom známa už od roku 1964, kedy bola Tittmannova správa publikovaná v druhom zväzku Foreign Relations of United States. Preklad jeho správy vyšiel v roku 1978 aj v taliančine v knihe Ennia di Nolfo Vaticano e Stati Uniti: dalle carte di Myron Taylor. Druhé vydanie tejto knihy vyšlo pritom len nedávno, v roku 2003. Podľa profesora histórie Mattea Luigiho Napolitana sa chyba v datovaní rozoberala už vo viacerých knihách o Piovi XII., ale „Cassarrubea a Cereghino si nedali námahu ich prečítať“. Vatikanista denníka Il Giornale Andrea Tornielli na svojom blogu uviedol, že obaja historici sa podobnej nepresnosti, z ktorej ich usvedčil profesor Napolitano, dopustili už aj v roku 2008.

Keď zlodej chytá zlodeja

K ďalšiemu zaujímavému odhaleniu došlo koncom januára. Francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy, pôvodom Žid, publikoval v denníku Corriere della Sera článok, v ktorom uviedol, že autor obrazu Pia XII. ako „Hitlerovho pápeža“ je nielen priateľom známeho popierača holokaustu Davida Irvinga, ale sám spochybňuje existenciu plynových komôr. „Mohol by som zrekapitulovať kauzu Rolfa Hochhutha, autora slávnej hry Zástupca, ktorá bola začiatkom polemiky okolo ,mlčania Pia XII.´. Obzvlášť podrobne by som mohol pripomenúť, že neskôr toho istého horlivého zástancu spravodlivosti niekoľkokrát odsúdili za popieranie holokaustu; že prednedávnom obhajoval Davida Irvinga a pred necelými piatimi rokmi v rozhovore s extrémne pravicovým týždenníkom Die Junge Freiheit poprel existenciu plynových komôr,“ uviedol v článku, ktorý pred týždňom vyšiel aj vo víkendovej prílohe denníka SME Fórum. Viac o podiele KGB na tvorbe hry Zástupca, ktorá mala podkopať autoritu Vatikánu v boji s komunizmom tu.

„Tento ,drobný´ detail myšlienkového zázemia tvorcu a inšpirátora obratnej dialektiky očierňujúcej pápeža a katolícku cirkev by mal byť braný v úvahu každým, kto jeho tvrdenia opakuje,“ okomentoval tieto skutočnosti vedúci českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Milan Gláser.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo