Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2023, 14:19

Zásah pápeža voči kritikovi

František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt

František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt

Kardinál Raymond L. Burke. Foto: TASR/AP

Tvrdia to zdroje denníka Il Messaggero, agentúry AP a portálu La Nuova Bussola Quotidiana.

(Aktualizované o 17.00)

Pápež František rozhodol, že americký kardinál Raymond Leo Burke nebude dostávať plat a príde o vatikánsky byt, tvrdia zdroje viacerých médií a vatikanistov.

„Kardinál Burke je môj nepriateľ, preto mu beriem byt a plat,“ takto sa údajne vyjadril pápež 20. novembra na stretnutí s vedúcimi dikastérií Rímskej kúrie. Online denníku La Nuova Bussola Quotidiana to potvrdili zdroje z Vatikánu.

Správu o pápežovom zásahu voči Burkeovi neskôr priniesla aj vatikanistka Franca Giansoldatiová z denníka Il Messaggero s tým, že ju potvrdili dva vatikánske zdroje.

Plat kardinála je na úrovni približne päť- až šesťtisíc eur vrátane rôznych výhod. Emeritný prefekt Apoštolskej signatúry (najvyšší cirkevný súd) nebude mať podľa týchto informácií k dispozícii ani vatikánsky byt. Kardinál Burke býva v Ríme, kúsok od Svätopeterského námestia.

La Bussola uvádza, že 75-ročný Raymond Burke, ktorý sa v súčasnosti nachádza v Spojených štátoch, zatiaľ nedostal oficiálne vyrozumenie potvrdzujúce pápežove slová.

Kardinál Burke je dlhoročným kritikom pápeža Františka a jedným z autorov tzv. dubií – otázok, ktoré žiadali vyjasnenie niektorých pozícií pápeža vo vzťahu k učeniu cirkvi.

Prvé dubiá zaslal Burke a ďalší traja kardináli pápežovi v roku 2016 po vydaní apoštolskej exhortácie Amoris laetitia, novú sériu otázok dostal pápež tento rok v októbri na začiatku zasadania synody o synodalite.

Práve v predvečer veľkého synodálneho stretnutia biskupov i laikov v Ríme sa kardinál Burke zúčastnil na akejsi „antisynode“ s názvom Synodálny Babylon. Konferencia sa konala neďaleko Námestia svätého Petra a americký prelát na nej predniesol ostré výčitky voči Františkovej vízii synodality a jeho reformnému úsiliu.

Považuje ho vraj za zdroj nejednoty

Vatikanistka agentúry AP Nicole Winfieldová na základe svojich zdrojov informuje, že pápež zdôvodnil postup voči Burkeovi tým, že je zdrojom „nejednoty“ v cirkvi.

„František povedal, že Burkea zbavuje privilégií, ktoré mu ako kardinálovi na dôchodku zaručovali dotovaný vatikánsky byt a plat, pretože tieto privilégiá využíval proti cirkvi,“ napísala Winfieldová.

Inzercia

Zdroj agentúry Reuters taktiež potvrdil tieto informácie. Predstaviteľ Vatikánu, ktorý bol na spomínanom stretnutí, však poprel, že by František nazval 75-ročného Burkea „nepriateľom“.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni odkázal otázky na kardinála Burkea, uviedla AP.  Vyjadrenie kardinála zatiaľ nie je známe.

O krokoch voči kardinálovi Burkeovi píše aj denník Corriere della Sera. Podľa komentátora Massima Franca dal pápež minulý týždeň počas prijatia šéfov vatikánskych dikastérií najavo, že vojna proti nemu zo strany konzervatívneho frontu v USA nemôže nemať dôsledky.

„Bez toho, aby zachádzal do podrobností, pápež údajne oznámil proti Burkeovi ,niektoré opatrenia ekonomickej povahy, sprevádzané kanonickými sankciami‘, referoval vysokopostavený prelát, ktorý bol prítomný na stretnutí, s odkazom na byt a plat,“ napísal Franco.

Niektorí vo Vatikáne sa podľa neho domnievajú, že ide o znamenie, že pápež sa rozhodol už ďalej netolerovať agresívny postoj kardinála a jeho nasledovníkov; iní sa nazdávajú, že chce len vyslať posledné varovanie.

„Avšak to, čo sa deje, potvrdzuje konfliktný posun, ktorý si zvolila časť severoamerického episkopátu; a ktorý odráža rastúcu priepasť medzi konzervatívnym a progresívnym katolicizmom,“ skonštatoval taliansky autor.

Začiatkom novembra pápež František zbavil 65-ročného biskupa Josepha E. Stricklanda pastoračnej správy diecézy Tyler v Texase.

Odvolaniu predchádzala júnová apoštolská vizitácia.

Strickland, ktorého za biskupa vymenoval pápež Benedikt XVI. v roku 2012, bol známy svojimi kontroverznými vyjadreniami. O pápežovi Františkovi v minulosti vyhlásil, že „podkopáva poklad viery“, vo Vatikáne podľa neho vládne temnota a synodalitu označil za „odpad“.

 

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.