Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
29. november 2023, 09:52

Vizitácia v seminároch

Pápež František si do Vatikánu predvolal všetkých španielskych biskupov

Pápež František si do Vatikánu predvolal všetkých španielskych biskupov

Španielski biskupi počas tlačovej konferencie po stretnutí s pápežom. Kardinál Omella, biskup Francisco César García Magán a biskup Jesús Vidal. Foto: TASR/AP

František s biskupmi z Pyrenejského polostrova hovoril v utorok ráno, aby ich informoval o výsledkoch vizitácie v španielskych seminároch. Pápež a biskupi viedli asi dvojhodinový rozhovor. Potom sa biskupi stretli s členmi Dikastéria pre klérus.

Pápež si španielskych biskupov predvolal do Vatikánu po vizitácii v španielskych seminároch, ktorá bola začiatkom roka. Španielsky kardinál Juan José Omella uviedol, že stretnutie s pápežom bolo o tom, aby videli, ako sa môžu zlepšiť. „Sme v období zmien a nejakým spôsobom sa musíme pripraviť,“ vyhlásil kardinál.

Biskupi s pápežom hovorili iba o seminároch

Ako píše CNA, hoci pápež v rozhovore pre španielske noviny ABC uverejnenom v decembri 2022 uviedol, že apoštolská návšteva vo Vatikáne „nie je vyšetrovaním“, nezvyčajná výzva, aby všetci španielski biskupi prišli do Ríma, vyvolala určité obavy.

Hovorca Španielskej biskupskej konferencie biskup Francisco César García Magán 24. novembra počas tlačovej konferencie uviedol, že medzi biskupmi „neexistuje žiadny strach“ v súvislosti s blížiacim sa stretnutím pápeža biskupov v súvislosti so seminármi.

Hovorca biskupov však priznal, že „je to jedinečná udalosť“ pre všetkých biskupov národa, ktorí majú byť pozvaní ako skupina na stretnutie v Ríme mimo návštevy „ad limina apostolorum“. „Samozrejme, nestáva sa každý deň, aby pápež zvolal [stretnutie] s episkopátom,“ dodal. Španielski biskupi pred cestou do Ríma neboli informovaní o záveroch vizitácie.

Kardinál Omella po stretnutí s pápežom povedal, že František ich vyzval, aby kládli otázky a nič neskrývali. Keď sa ho novinári opakovane pýtali, či jedinou témou rozhovoru s pápežom bola skutočne situácia v seminároch, kardinál použil výraz z detstva, aby zdôraznil odpoveď: „Sladký Ježiš, hovorím ti pravdu.“

Omella sa tak snažil vylúčiť, že sa riešila otázka sexuálneho zneužívania maloletých v rámci cirkvi alebo komplikovaná spoločensko-politická situácia v Španielsku v posledných týždňoch. Kardinál Omella zdôrazňoval záujem pápeža Františka „formovať veľmi zrelých mužov, zakorenených v osobe Ježiša Krista; Božích mužov, ktorí však budú nohami na zemi“. Biskupi sa v rozhovore so Svätým Otcom venovali otázkam rôznych typov ponúkanej formácie či pastoračnej skúsenosti seminaristov. Podľa španielskych biskupov to, že sa pápež zaujímal o formáciu budúcich kňazov v Španielsku, je výsadou.

Vizitáciu viedli biskupi z Uruguaja

Apoštolskú vizitáciu v španielskych kňazských seminároch viedli v januári biskupi Milton Luis Tróccoli a Arturo Eduardo Fajardo z Uruguaja, a to z poverenia Dikastéria pre klérus. V Španielsku, ktoré má 47,42 milióna obyvateľov, sa nachádza 86 kňazských seminárov, ktoré používajú spolu 55 domov, teda nie každý seminár má vlastnú budovu na formáciu. Napríklad v Katalánsku je interdiecézny seminár, ktorý navštevujú kandidáti na kňazstvo zo siedmich rôznych diecéz.

Štyridsať zo 69 španielskych diecéz má v súčasnosti vlastné semináre. Z toho je 29 diecéznych a 15 seminárov Redemptoris Mater, ktoré vedie Neokatechumenátna cesta. Viaceré diecézy majú viac ako jeden seminár. Jednou z nastolených otázok je potreba reorganizovať štruktúru kňazských seminárov, a to z dôvodu úpadku povolaní. V školskom roku 2022/2023 bolo vo formácii menej ako tisíc kandidátov na kňazstvo. Je to prvýkrát, čo tento počet klesol v modernej dobe pod túto úroveň.

Počet nových bohoslovcov bol tento školský rok takisto menej ako dvesto a novokňazov bolo prvýkrát menej ako sto. Pred dvoma desaťročiami malo Španielsko takmer 1700 seminaristov a takmer dvesto novokňazov.

Inzercia

Podľa kardinála Omellu je tento fakt spôsobený aj nízkou pôrodnosťou.

Kardinál Juan José Omella. Foto: TASR/AP

„V otázke zlučovania seminárov nás pápež povzbudil, aby sme pokračovali v ceste, ktorou je cirkev v Španielsku“, kde je 15 formačných domov, ktoré prijímajú seminaristov z rôznych diecéz, dodal biskup Jesús Vidal, ktorý je predsedom španielskej biskupskej subkomisie pre duchovenstvo.

Biskup Jesús Vidal uviedol, že emocionálna formácia budúcich kňazov „je téma, o ktorú sa pápež veľmi zaujíma. Povzbudil budúcich kňazov, aby boli mužmi schopnými vytvárať spoločenstvo a podporovať dialóg, kňazmi, ktorí môžu žiť synodalitu v tejto cirkvi“.

Kňaz, „tak ako každý, musí byť zrelým, slobodným človekom, schopným rozvíjať plnohodnotný život a vhodný spoločenský život“, poznamenal Vidal. Španielski biskupi s pápežom riešili aj otázku, aké oblečenie majú nosiť noví kňazi. Podľa neho ide o myšlienku, že kňazi musia byť zakorenení v realite, ktorá ich obklopuje.

Kardinál Omella zároveň poznamenal, že pápež František dokázal vo svojom rozhovore so španielskymi biskupmi hovoriť „bez toho, aby čo i len raz zakašľal“, a to aj napriek zdravotnému stavu. „Je zdravší ako my,“ vyhlásil španielsky prelát. Pre španielskeho kardinála malo toto stretnutie za následok „prasknutie dvoch bublín: v cirkvi v Španielsku sa nič vážne nedeje a pápež nie je taký chorý, ako sa zdalo“.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.