Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
01. december 2023

Vatikánska sedma

V cirkvi sa „dejú veci“, aj preto máme pre vás dve pozvania na Advent

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

V cirkvi sa „dejú veci“, aj preto máme pre vás dve pozvania na Advent

Ilustračné foto: cathopic.com

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
  • ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
  • a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.

Posledné týždne a dni priniesli aj v živote cirkvi veľa silných tém a informácií. Niektoré sa dotýkajú citlivých otázok, vidíme nezhody a tvrdé polemiky medzi prelátmi, najnovšie sa hovorí o zásahu pápeža voči vplyvnému kardinálovi.

Do toho sa nám začína tento víkend Advent. Obdobie, ktoré si všetci želáme prežiť v čo najväčšom pokoji a stíšení. No často na jeho konci skonštatujeme, že to nevyšlo úplne podľa našich predstáv.

Preto máme pre vás, naši čitatelia, dve pozvania, ktoré by mohli napriek udalostiam okolo nás poskytnúť našim dušiam potrebnú dávku pokoja.

 

Adventná diskusia o odpustení. Témou ďalšieho diskusného Večera s Postojom, ktorý sa uskutoční v utorok 5. decembra 2023 o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave, je Vianočná výzva: Ako odpustiť a nájsť odpustenie.

Hosťami budú kňaz Ján Buc a psychologička Jana Bieščad Vindišová a moderátorom podujatia zástupca šéfredaktora denníka Postoj Imrich Gazda.

Rozprávať sa bude aj o takých otázkach, ako napríklad či je ťažšie odpustiť alebo prijať odpustenie, aká je súvislosť medzi odpustením a vnútorným uzdravením alebo ako prežiť pokojné Vianoce v nepokojnom čase.

Po diskusii bude priestor na neformálne rozhovory a stretnutia s vami. Tešíme sa, ak si nájdete čas a budeme sa môcť spolu porozprávať. Pre našich podporovateľov máme možnosť kúpiť si zľavnenú vstupenku. Lístky sú dostupné online tu.

Minizamyslenia. Druhá ponuka súvisí s niečím, čo mnohí z vás dobre poznajú. Ide o duchovné zamyslenia od básnika, textára a aforistu Jozefa Husovského.

Teraz vás pozývame prijať našu ponuku a dať si ich posielať každé ráno priamo na váš e-mail.

Slovami ich autora Jozefa Husovského „na Vianoce zvykneme všetko dokonale pripraviť. Od stromčeka, ozdôb, darčekov až po čokoládové pochúťky na tanieri. Avšak ak chceme dostať najväčší vianočný dar – Boha, ktorý sa stal človekom –, potrebujeme rovnako precízne pripraviť aj svoje vnútro“.

S tým sa dá len súhlasiť. A pokiaľ v tom pomôžu naše krátke či dlhšie zamyslenia, potom splnili svoje poslanie.

Okolo nás sa „dejú veci“, cirkev nevynímajúc. Našou novinárskou úlohou je o nich informovať, ale zároveň chceme ponukami, ktoré sme spomenuli, prispieť k tomu, aby ste mali čo najpokojnejší a najvydarenejší Advent.

Ďalšie udalosti v skratke

Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania. Z toho sa päť prípadov zneužívania klerikmi ukázalo ako nepravdivých, dvanásť je otvorených a zvyšné sa uzavreli.

Inzercia

Pápež František plánuje kardinálovi Burkeovi vziať plat a vatikánsky byt, tvrdia zdroje viacerých vatikanistov. Burke reagoval, že nebol informovaný o zámere pápeža a aj napriek jeho plánu ostane žiť v Ríme, hoci si bude nútený nájsť iné bývanie.

Vatikán napísal nótu nemeckým biskupom, kde oznámil, že o svätení žien a zmenách v učení o homosexualite nebude diskutovať. List poslal do Nemecka štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Medzi predsedami poľskej a nemeckej biskupskej konferencie nastal spor. Arcibiskup Gądecki v liste pápežovi kritizoval vývoj v Nemecku, biskup Bätzing to nazval „nebratským“ správaním. Obaja sa už stretli a veci si vyjasnili.

Pápež František má zápal pľúc a berie antibiotiká. Zrušil aj cestu na klimatický samit do Dubaja, kam mal odcestovať v piatok 1. decembra.

O čom píšu vatikanisti

Vatikanistka denníka Il Messaggero Franca Giansoldatiová označila medializovaný zásah pápeža Františka voči svojmu kritikovi kardinálovi Burkeovi ako „odstrašujúci príklad“.

S hrozbou odobratia platu a bytu je podľa nej nepravdepodobné, že by vo Vatikáne i mimo neho mohli naďalej zaznievať protichodné hlasy. „Zdá sa, že konzervatívne krídlo bolo zahnané do kúta ako nikdy predtým. Žiadny pápež, aspoň v moderných časoch, nikdy nepostupoval tak tvrdo,“ komentuje novinárka, ktorá bola medzi prvými, čo informovali o udalosti.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Spomedzi mnohých diel amerického arcibiskupa Fultona J. Sheena, ktorý aktuálne čaká na blahorečenie, je jeho Život Krista pokladaný za „najčítavejšie dielo“.

Texty Svätého písma dopĺňa Fulton J. Sheen svojimi prenikavými postrehmi a opisuje Ježiša Krista nielen z historickej perspektívy, ale aj vo výsostne súčasnom kontexte. V Ježišovom živote vníma paralely s modernou epochou a nadčasové poučenia.

Novinku vydavateľstva Dobrá kniha si môžete teraz výhodne kúpiť aj v našom internetovom obchode.

Prajem vám požehnaný vstup do Adventu!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.