Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
04. december 2023

Svätica týždňa

Barbora, mučeníčka

Jej vlastný otec ju nakoniec odvliekol pred rímskeho miestodržiteľa, ktorý ju odsúdil na smrť.

Barbora, mučeníčka

Foto: Flickr.com/Art Gallery ErgsArt - by ErgSap

Podľa Legenda aurea Barbora bola krásnou a múdrou dcérou bohatého kupca Dioskura. Tajne sa stretávala s kresťanmi v čase prenasledovania za cisára Maximina Daiu. Aby ju Dioskur držal ďaleko od nich, zavrel ju do veže, ale Barbore sa napriek tomu podarilo potajme prijať krst.

Keďže všetky reči a hrozby boli bezvýsledné a Barbora sa nedala odradiť od svojej viery, dokonca sa pokúsila utiecť v prestrojení, jej vlastný otec ju nakoniec odvliekol pred rímskeho miestodržiteľa Marciána, ktorý ju odsúdil na smrť.

Vyzliekli ju donaha, verejne ju bičovali, mrzačili a pálili fakľami, až jej koža visela na tele, ale Barbora znášala mučenie, akoby boli „len hladili pštrosie perie“.

Nakoniec sa sám Dioskur chopil meča a odťal svojej dcére hlavu, načo ho blesk z neba okamžite roztrieštil. Barbora zomrela v roku 306 v Nikomédii, dnešný İzmit v Turecku.

Barborine relikvie putovali v 11. storočí z Konštantínopola do Benátok, Sevilly, Ovieda a Kyjeva. Pre svoju nezlomnosť a vežu sa Barbora stala patrónkou baníkov a pre blesky patrónkou delostrelcov.

V Libanone a Sýrii si deti pripomínajú jej útek a v deň svätej Barbory chodia oblečené od domu k domu a žobrú.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.