Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2023, 00:09

V centre Prešova pribudol drevený betlehem od Juraja Antoňáka

Tvoria ho postavy v životnej veľkosti.

V centre Prešova pri Konkatedrále sv. Mikuláša pribudol v sobotu (2. 12.) drevený betlehem. Tvoria ho postavy v životnej veľkosti. Jeho autorom je 86-ročný ľudový rezbár Juraj Antoňák z Ličartoviec. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová.

„Okrem Svätej rodiny s Ježiškom v jasličkách v ňom nájdeme aj pastierov, anjelov, Troch kráľov s darmi, zvieratká a ďalšie. Spolu ide o 30 kusov drevených vyrezávaných sôch,“ priblížila Rácová.

Ako povedala, Antoňák má vo svojej rezbárskej dielni už niekoľko stoviek plastík a reliéfov z dreva.

„V Prešove môžeme jeho unikátne dielo obdivovať už po ôsmykrát. Pán Antoňák prezradil, že medzi postavami z dreva sú aj jeho vnukovia a betlehem stále postupne dopĺňa novými postavami a detailami. Tieto Vianoce sú novými postavami pastier s fujarou a žena s krčahom,“ povedala Rácová s tým, že betlehem si môžu návštevníci pozrieť do 6. januára.

V Prešove sa podľa jej slov uchováva tradícia vystavovania drevených betlehemov už 19 rokov. Prvý bol vystavený v roku 2004.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.