Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. december 2023

Pri vašom vianočnom stole sedí človek v núdzi. Viete si to predstaviť?

Blížia sa Vianoce a každý z nás plánuje, s kým zasadne za štedrovečerný stôl. Rozmýšľame, aký servis tento rok oprášime, či budeme mať dostatok príboru, aby sme sa naraz najedli celá rodina, alebo či sa vôbec zmestíme do malého bytu za jeden stôl. Mnohí z nás ešte niekde vtesnajú tanier naviac pre pocestného či núdzneho, lebo je to tradícia, ktorú robíme každoročne.

Pri vašom vianočnom stole sedí človek v núdzi. Viete si to predstaviť?

Predstavte si, že do spokojnej modlitby pred večerou zrazu niekto zaklope. Je to človek v núdzi a prosí vás, či by sa s vami mohol navečerať. Pozvánku dostal, tanier naviac je na stole prestretý. Situácia, ktorá sa asi nestane. A možno by predsa bola nanajvýš zaujímavá. Tento rok sa toto gesto a tradícia naozaj môže stať reálnym skutkom. Posadiť k svojmu stolu môžete dieťa žijúce v extrémnej chudobe.

S JEDLOM SA DÁ VIDIEŤ ZA HORIZONT DŇA

Veronica otca nikdy nespoznala. Zomrel, keď bola bábätko. „Nepamätám si ho, bola som ešte malá. Avšak moja mama, tá mi veľmi chýba.“ Malawijské dievčatko sa stalo sirotou príliš skoro. Do školy síce chodila, ale bez jedla. Bolesť brucha, hlavy, únava, málo energie a ťažkosti sa sústrediť. Také sú dni detí, ktoré zažívajú hlad ako každodennú realitu. Bol rok 2002 a do hladomorom zasiahnutého Malawi prichádza vtedy začínajúca organizácia Mary’s Meals. Veronica nemala nikoho, kto by sa o ňu postaral, kto by jej zabalil do školy desiatu či obed.

Mary’s Meals začalo svoju misiu, ktorú robí dodnes. V miestach s extrémnou chudobou, kde hlad bráni deťom v prístupe k vzdelaniu, prináša svoju jednoduchú myšlienku pomoci. Zabezpečuje jedno výživné jedlo denne v školách pre deti ako Veronica. Vďaka jedlu majú deti energiu a môžu sa vzdelávať. Práve vzdelanie otvára cestu von z chudoby a premieňa celé komunity. Projekt školského stravovania je zároveň udržateľný, pretože sa do procesu zapájajú miestni ľudia. Sú to rodičia detí, ktorí ako dobrovoľníci pripravujú každý deň jedlá pre svoje deti a suroviny na ich prípravu sú lokálnej produkcie, aby sa podporila miestna ekonomika. Vďaka tomu dokáže Mary’s Meals nasýtiť 1 dieťa na celý školský rok len za 22 eur.

Veronica nemala nikoho a nič. Jedného dňa sa ju však rozhodol neznámy darca cez Mary’s Meals symbolicky posadiť k svojmu stolu. Zmestila sa. Mal pre ňu tanier aj príbor a nielen na Vianoce, ale počas celého školského roka. Svojím málom jej daroval jedlo, ktoré jej zmenilo život.

Veronica je dnes vysokoškolsky vzdelaná dospelá žena, ktorá pracuje ako učiteľka v Malawi. Foto: archív Mary’s Meals

OPLATÍ SA OTVORIŤ DVERE?

Dnes je Veronica dospelá žena. Už pár rokov má pred menom vysokoškolský titul. Je vyštudovanou učiteľkou ekonomických predmetov. „Keď som bola dieťa, dúfala som, že jedného dňa budem slobodná. Že sa oslobodím od hladu.“ To sa Veronice podarilo. Má svoju prácu, svoje peniaze, je vzdelaná a nikto ju neoklame. Je súčasťou novej generácie – generácie nádeje.

Príbeh Veronicy je len jeden z mnohých. Vo svete je stále viac ako 60 miliónov detí, ktoré hladujú. 65 miliónov detí nenavštevuje školu. Nie preto, že by nechceli. Riešia iné životné problémy. Nemajú jedlo, starajú sa o mladších súrodencov, pomáhajú rodičom na poli dopestovať obživu pre rodinu alebo žobrú. Skrátka, snažia sa prežiť. Vďaka Mary’s Meals má však dnes už viac ako 2,4 milióna detí záruku, že keď prídu do školy, najedia sa a môžu sa plné energie vzdelávať.

Inzercia

Tieto Vianoce váš tanier pre núdzneho nemusí byť len symbolickým gestom. Každý z nás vie z nádhernej tradície spraviť reálny skutok pomoci. Tanier vám môže pripomenúť, že ste „otvorili núdznemu dvere“ a darovali jedlo, ktoré mení hladujúcim deťom život. A nielen na Vianoce, ale počas celého roka.

MILIÓNY TANIEROV

Veronica bola jedným z prvých 200 detí, ktoré dostali jedlá od Mary’s Meals. Prešlo 21 rokov a malé dielo sa rozrástlo do celého sveta. Nielen do 18 krajín, kde deti dostávajú jedlá, ale aj do 21 podporovateľských krajín, ktoré pomáhajú. Dnes si vieme Mary’s Meals predstaviť ako dlhý stôl. Tak dlhý, že nevidno z jedného konca na druhý. Na jednej strane sedí 2,4 milióna detí, ktoré dostávajú denne jedlo a ich komunity, ktoré sa podieľajú na pomoci. Na tej druhej sedia podporovatelia z celého sveta, ktorí prinášajú svoje malé skutky lásky. Všetci tvoria výnimočnú rodinu a sú si rovní. Magnus MacFarlane-Barrow, zakladateľ Mary’s Meals, hovorí, že ľudia, ktorým pomáhame, si nezaslúžia len omrvinky z nášho stola. Sú to ľudia, ktorí sedia pri našom stole a delíme sa spoločne. Cez pomoc rastieme aj my sami.

A KTO BUDE VAŠA +1 K VIANOČNÉMU STOLU?

Aj tento rok sa môžete zapojiť do aktivity vianočný stôl. Gesto sa môže stať reálnym skutkom a vy posadíte k svojmu stolu dieťa žijúce v chudobe. Na www.vianocnystol.sk môžete prestrieť svoj tanier, alebo tanier v niekoho mene. Práve miesto pri vianočnom stole môže byť krásny darček pre blízkeho na Vianoce. Nasýtiť dieťa v mene svojho blízkeho je nádherný darček, ktorý obdarúva dvakrát.

Aj vy môžete prázdny tanier venovať dieťaťu v núdzi na www.vianocnystol.sk, foto: Mary’s Meals Slovensko

Autor: Mary’s Meals Slovensko/Adam Skirčák
Fotografie: Mary’s Meals Slovensko

Odporúčame

Škola sv. Michala, inovácie a hodnoty

Škola sv. Michala, inovácie a hodnoty

Celý príbeh Školy sv. Michala je príbehom o vášni pre vzdelávanie, inováciách v pedagogike a pevnom presvedčení, že výchova a vzdelávanie detí by mala byť založená na hodnotách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.