Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. február 2024

List sestry Hermany

Je hnev dobrý alebo zlý?

Svätý apoštol Pavol nám radí, aby slnko nezapadlo nad naším hnevom. Aby sme v sebe hnev neživili ako hladné zviera, ale aby sme ho pripútali na reťaz.

Je hnev dobrý alebo zlý?

Foto: Postoj

Drahá Emília,

ako si sa v septembri bála, že čo to bude a že zase všetko nové, tak si sa ani poriadne nestihla v škole nadýchnuť a už máš za sebou prvý polrok. Teraz sa Ti zdajú Tvoje septembrové obavy úplne zbytočné a len sa usmeješ, keď Ti ukážem naše listy z prázdnin a zo začiatku školského roka. Akoby to ani nebola pravda. Ty sama si vyrástla. Tak duchovne, ľudsky. Niektoré veci si pochopila, iné si hodila za hlavu, na iných si si dala záležať. Rastieš ako človek.

Minule si mi položila otázku, čo s hnevom. Je hnev zlý alebo dobrý? Je to zlé, keď sa človek hnevá? Veď aj vo Svätom písme nachádzame pasáže, keď sa biblické postavy hnevali – Mojžiš rozbil tabule zákona od hnevu, Ježiš si uplietol bič na predavačov v chráme. Ale čo Ty?

Je to veľmi ťažká a zložitá otázka. Hnev je emócia. Zväčša ho vnímame negatívne. Aj preto ho odkladáme akoby na druhú koľaj, lebo človek sa nejako prirodzene nechce zaoberať niečím zlým a už vôbec nie negatívnym premýšľaním, pretože to môže byť zraňujúce. Zväčša hnev prežívame ako prejav slabosti. Ale nie je to tak. Hnev je reakciou na to, že niekto prekročil alebo ohrozil naše osobné hranice. Preto nám hnev pomáha aj odhaliť naše slabé miesta a to, čo nás zraňuje.

Teraz si spomeň, kedy sa hnevajú Tvoji rodičia. Kedy sa hneváš Ty? Spomeň si na poslednú situáciu, keď si sa poriadne rozhnevala. Čo Ti tá situácia ukázala? Teraz nepozeraj na človeka, že ten alebo onen ma nahneval. Rozmýšľaj o situácii, prečo práve táto veta, tento spôsob, táto okolnosť Ťa dokázali tak rozčúliť.

Druhá veľmi dôležitá záležitosť pri hneve je, že v ňom nesmieš vykonať žiadne rozhodnutie. Všetku energiu, ktorú si pri hneve získala, radšej venuj niečomu inému. Vykrič sa niekde, choď si zabehať, tancuj, spievaj z plného hrdla... Rob niečo, pri čom nahromadený hnev zo seba vytrasieš, dostaneš ho z tela, ktoré je napäté. Až potom môžeš začať normálne uvažovať. To, že si sa nahnevala a následne upokojila, je dobre. Ale chce to ešte jednu vec, prijať samu seba, že sa dokážeš nahnevať, ale dokážeš to aj zvládnuť.

Hnev nie je zlý. Zlé sú skutky, ktoré v hneve vykonáme. Svätý apoštol Pavol nám radí, aby slnko nezapadlo nad naším hnevom. Aby sme v sebe hnev neživili ako hladné zviera, ale aby sme ho pripútali na reťaz.

Inzercia

Hnev patrí ku každému jednému z nás. Sám osebe nie je zlom. Zlým sa stáva, keď ublížime ľuďom okolo. Zdieľať

O svätom Hieronymovi sa hovorí, že bol veľmi prchkej povahy a vždy sa so všetkými pohádal. Dnes sa zobrazuje pri prekladaní Svätého písma v Betleheme, kam sa utiahol pracovať. Pri jeho nohách leží lev. Niektorí hovoria, že tento lev je symbolom púšte, ale veľa znalcov tvrdí, že je to ukážka Hieronymovej povahy. Bol výbušný ako mladý lev, ale dokázal sa skrotiť a pracovať na sebe. Preto mu na obrazoch lev leží pri nohách ako skrotený psík.

Drahá Emília, hnev patrí ku každému jednému z nás. Sám osebe nie je zlom. Zlým sa stáva, keď ublížime ľuďom okolo.

Preto Ti prajem, aby si mala odvahu vždy sa zastaviť a uvažovať nad sebou, prečo si zrazu taká „vytočená“. Nechaj sa sprevádzať svätým Hieronymom, aby Ti pomohol zvládnuť na prvý pohľad nezvládnuteľné situácie. Nech ten lev v Tebe je využitý na dobré.

To Ti prajem a zo srdca sa za Teba modlím.

Tvoja krstná mama

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.