Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2024, 10:11

Záhadné zmiznutie kardinála

Panamský kardinál José Luis Lacunza bol dva dni nezvestný, prípad vyšetrujú

Panamský kardinál José Luis Lacunza bol dva dni nezvestný, prípad vyšetrujú

Policajt prichádza ku kardinálovi. Foto: Instagram

Panamská polícia oznámila, že 79-ročný kardinál sa znovu objavil v oblasti vzdialenej približne 40 kilometrov od jeho diecézy.

V Paname riešia prípad kardinála, ktorý bol dva dni nezvestný.

José Luis Lacunza Maestrojuán, 79-ročný biskup z mesta Dávid, zmizol v utorok 30. januára o 14.00 hod. a odvtedy o ňom nebolo počuť.

Kardinála našli „živého a zdravého“ vo štvrtok 1. februára popoludní, informuje portál Vatican News.

Panamská polícia v príspevku na sociálnej sieti X dala na vedomie, že kardinál sa znovu objavil v okrese Boquete, v oblasti vzdialenej približne 40 kilometrov od jeho diecézy a 480 kilometrov od hlavného mesta Panamy.

Na videu vidieť policajta, ktorý sa cez okno auta rozpráva s kardinálom Lacunzom a ponúka mu vodu. Kardinál vyzeral „dezorientovaný“, ako povedal novinárom panamský arcibiskup metropolita José Domingo Ulloa Mendieta. Ten zároveň informoval, že Lacunzu previezli na ošetrenie do nemocnice v meste Dávid.

Arcibiskup Ulloa zároveň vysvetlil, že cirkevné orgány vyšetrujú prípad spolu s civilnými orgánmi v meste Dávid. „Budeme čo najtransparentnejší, aby sme mali informácie z prvej ruky o tom, čo sa deje. Dovtedy neboli o kardinálovi žiadne bližšie informácie: vyšiel si vybaviť bežné veci, niekoľko pochôdzok, a odvtedy už nebolo nič počuť až do nasledujúceho dňa, keď sa zistila jeho neprítomnosť. Zvyčajne slávi eucharistiu,“ vysvetlil arcibiskup Ulloa.

Inzercia

José Luis Lacunza Maestrojuán sa narodil v španielskej Pamplone, je rehoľníkom augustiniánskeho rádu a je ordinárom v Dávide, hlavnom meste provincie Chiriquí, tretej najväčšej mestskej oblasti v krajine, kde žije takmer pol milióna obyvateľov vrátane približne 70 000 domorodcov, ktorým kardinál vždy prejavoval podporu, obranu a blízkosť.

V rokoch 2000 až 2004 a potom v rokoch 2007 až 2013 bol predsedom miestnej biskupskej konferencie. Zastával aj funkciu generálneho sekretára Biskupského sekretariátu Strednej Ameriky (Sedac) a vedúceho pastoračnej sekcie pre kultúru Rady biskupov Latinskej Ameriky (CELAM), v ktorej je od roku 2015 aj predsedom ekonomického výboru.

V roku 2015 ho pápež František vymenoval za prvého panamského kardinála a zároveň prvého kardinála v stáročnej histórii rehoľného rádu augustiniánskych rehoľníkov. V roku 2019 kardinál Lacunza privítal pápeža v krajine na Svetových dňoch mládeže.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 5 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.