Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2024, 19:20

Pápež František odsudzuje nárast útokov proti židom

„Všetky prejavy nenávisti voči židom a judaizmu sú hriechom proti Bohu,“ píše sa v pápežovom liste.

Pápež František v sobotu odsúdil nárast útokov proti židom i prejavov antisemitizmu, ktorý badať po celom svete od vypuknutia vojny v palestínskom Pásme Gazy.

„My katolíci sme veľmi znepokojení strašným nárastom útokov proti židom na celom svete,“ napísal pápež v liste „židovským bratom a sestrám v Izraeli“.

„Všetky prejavy nenávisti voči židom a judaizmu sú hriechom proti Bohu,“ píše sa v pápežovom liste citovanom podľa agentúry ANSA sobotňajším vydaním vatikánskeho denníka L’Osservatore Romano.

L’Osservatore Romano uvádza, že adresátom listu je izraelská vedkyňa a teologička Karma Ben Jochananová, ktorá patrí k podporovateľom výzvy za upevnenie židovsko-kresťanského priateľstva po bezprecedentnom útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra. Túto výzvu adresovanú pápežovi podpísalo približne 400 rabínov a vedcov.        

Pápež vo svojom posolstve konštatuje, že vojna v Pásme Gazy vyvolala vo svetovej verejnej mienke rozdelenie, ktoré niekedy vyúsťuje do foriem antisemitizmu a antijudaizmu. Dodal, že katolícka cirkev odmieta a odsudzuje všetky ich formy „ako hriech proti Bohu“.

František súčasne vyjadril nádej v „čoraz užšiu spoluprácu pri odstraňovaní týchto javov“. Upozorňuje pritom, že „v týchto časoch pustošenia“ je ťažké vidieť „budúci horizont, v ktorom svetlo nahradí tmu, v ktorom priateľstvo nahradí nenávisť (....) My židia a katolíci sme však svedkami práve takéhoto horizontu“.

Na záver svojho listu pápež konštatuje, že spoločne treba ešte veľa urobiť pre to, aby „sme zabezpečili, že svet, ktorý zanecháme tým, čo prídu po nás, bude lepší“.

Vyjadril však presvedčenie, že v záujme dosiahnutia tohto cieľa „môžeme naďalej spolupracovať“.

Inzercia

Karma Ben Jochananová vyjadrila pápežovi vďačnosť za jeho slová a prijala jeho pozvanie „spolupracovať, aby sa odstránili nenávisť a násilie a otvorili sa dvere skutočnému mieru pre všetkých“, ktorí žijú vo Svätej zemi.

„Pripájame sa k presvedčeniu, že náboženstvá môžu byť tvorivými silami schopnými otvárať cesty, ktoré by inak zostali uzavreté,“ konštatovala v reakcii Karma Ben Jochananová.

Vojna v palestínskom Pásme Gazy sa začala po tom, ako teroristické komandá palestínskeho hnutia Hamas a ďalších ozbrojených formácií 7. októbra prenikli cez hranicu na územie juhu Izraela a v tamojších kibucoch a dedinách terorizovali a vraždili miestne obyvateľstvo.

Na ústupe sa zmocnili vyše 200 rukojemníkov, ktorých zavliekli do Pásma Gazy, kde veľkú časť z nich väznia doteraz.

Izrael na tento vpád reagoval intenzívnym ostreľovaním a náletmi na Pásmo Gazy, ktoré neskôr rozšíril aj na pozemnú operáciu.

Tá si vyžiadala už stovky obetí a zranených a spôsobila v Pásme Gazy i kritickú humanitárnu situáciu.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 5 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.