Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. február 2024, 09:28

Svätá zem

Radikálni židia verbálne napadli opáta nemeckého benediktínskeho kláštora

Incident sa stal neďaleko Múru nárekov. Keď opát jeruzalemského benediktínskeho kláštora Dormition Nikodemus Schnabel kráčal v habite, pristúpili k nemu dvaja muži, začali sa mu vyhrážať, pľuť a urážať kresťanstvo. Polícia agresívnych mužov z oblasti, kde sa incident odohral, odviedla preč. Jeruzalemský patriarchát incident ostro odsúdil.

Talianský portál il messaggero píše, že keď dvaja židovskí radikáli videli kresťanského kňaza prichádzať k Múru nárekov, oblečeného v sutane a s výrazným strieborným krížom okolo krku, pristúpili k nemu s výhražným správaním. Nemecký benediktín sprevádzal svoju priateľku, nemeckecku novinárku.

Agresívni muži najprv napľuli na zem a potom, hľadiac kňazovi do očí vulgárne urážali Ježišovo meno. Opátovi sa potom jeden z dvoch židovských extrémistov začal vyhrážať. Opát s nimi začal pokojne konverzovať a zdôrazňoval, že nemajú právo ho obťažovať a dotýkať sa ho.

Incident sa nakoniec uzavrel miernym napätím a videom natočeným mobilným telefónom nemeckého novinára, priateľa kňaza, ktorý ho sprevádzal.

Nemecká vláda incident nekomentovala, naopak patriarchát Svätej zeme vydal tvrdé vyhlásenie v arabčine a angličtine, v ktorom túto skutočnosť rozhodne odsúdil. Nie je to prvýkrát, čo boli kresťanskí kňazi a rehoľníčky slovne napádaní, otvorene sa im vyhrážali a pľuli na nich židovskí extrémisti.

„Je hanebné, čo sa stalo.“ Tieto zločiny vytvárajú pre kresťanov v celej Svätej zemi a najmä v Jeruzaleme pocit neistoty, konštatuje patriarchát v texte nóty. Dvoch židovských extrémistov okamžite identifikovala a zatkla izraelská polícia, ktorá ich odprevadila z oblasti Múru nárekov.

V posledných dvanástich mesiacoch zaznamenal patriarchát nárast intolerancie voči katolíckym, pravoslávnym, arménskym, koptským a protestantským rehoľníkom a viaceré kostoly boli poškodené vandalizmom, najmä sochy či kresťanské symboly.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pred eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 4 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 6 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.