Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. február 2024

Tarabove a Takáčove politické nominácie

Návrat Matečnej aj Procházkovho pokladníka zo Siete

S Matečnou sa nespája len „Dobytkár“, ale aj prehratý súd pre hlucháňa. Nový šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry nielen farmárči, v minulosti vyberal dary pre Procházku.

Návrat Matečnej aj Procházkovho pokladníka zo Siete

FOTO TASR - Pavel Neubauer

O personálnych zmenách a nomináciách na ministerstve životného prostredia sa hovorí prakticky od prvého dňa od nástupu Tomáša Tarabu do pozície ministra.

Personálne prekopanie avizoval Taraba aj jeho štátny tajomník Filip Kuffa ešte pred tým, ako sa oficiálne ujali funkcií, a v priebehu niekoľkých mesiacov ich aj zrealizovali.

K prirodzeným javom patrí, že so zmenou najvyššieho politického vedenia prichádza aj k zmenám na ministrovi priamo podriadených pozíciách. Menia sa riaditelia sekcií na ministerstve, riaditelia podriadených organizácií a podnikov. K neodmysliteľnému politickému folklóru patrí aj to, že predošlé politické vedenie toho-ktorého ministerstva hovorí o politických čistkách.

Je nesporné, že minister má plné politické právo posadiť do dôležitých manažérskych pozícií sebe blízkych ľudí, a ani odvolaní odborníci nebývajú jedinými a nenahraditeľnými odborníkmi, ktorí by vo funkciách mali zostať doživotne.

Avšak to, čo sa deje na ministerstve životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu, nie je obyčajné nahrádzanie „ich“ odborníkov „našimi“ odborníkmi.

Trafiky (?)

Z novomenovaných je totiž väčšina ústredných či regionálnych predstaviteľov Slovenskej národnej strany a strany Život – NS, ktorej bol Taraba donedávna predsedom.

Len krátka rekapitulácia.

Národnú ZOO Bojnice po novom vedie Emil Divéky, krajský predseda SNS v Trenčíne. Správu TANAP-u Peter Olexa, ktorý v komunálnych voľbách kandidoval za stranu Život. Nový šéf Štátnej ochrany prírody Štefan Kysel zas pôsobil v strane Rudolfa Huliaka – Národná koalícia – ako hovorca.

Výskumný ústav vodného hodpodárstva vedie okresný predseda SNS v Pezinku Ondrej Voda. Slovenský vodohospodársky podnik sa ušiel strane Život – NS. Riaditeľom je člen predsedníctva tejto strany Peter Molda, technicko investičným riaditeľom predseda Tibor Pénzeš a ekonomickým riaditeľom tohto štátneho podniku sa stal ďalší člen predsedníctva Života Ferdinand Turinič. Následkom týchto zmien sa potom šéf Správy povodia Bodrogu stal michalovský okresný predseda SNS Jaroslav Vaľo.

Slovenskej agentúre životného prostredia šéfuje po novom Juraj Moravčík, trnavský krajský predseda Života. Slovenské banské múzeum povedie okresný predseda SNS v Banskej Štiavnici Peter Zorvan.

Ani to by v zásade neprekážalo, všetky strany by si totiž mali budovať odborný aparát, aby v prípade, že vo voľbách uspejú a dostanú sa k výkonu moci, mohli príslušné pozície obsadiť relevantnými ľuďmi.

A v niektorých prípadoch to aj môže platiť, napríklad Peter Zorvan v Slovenskom banskom múzeu dlhodobo pôsobil na nižších riadiacich pozíciách, Peter Molda bol zas dve desaťročia na manažérskych pozíciách v ŽSR.

Pri všeobecnom pohľade to však skôr vyzerá ako politické trafiky. Napríklad v prípade nominantov na šéfov národných parkov – viacerí z nich síce spĺňajú formálnu podmienku príslušného vzdelania – spravidla ide o absolventov rôznych odborov Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá sa na lesnícke a environmentálne vedné odbory špecializuje. Zo zverejnených životopisov však vo väčšine vyplýva, že sa takejto odbornej činnosti po skončení štúdia bližšie nevenovali. (V niektorých prípadoch ministerstvo predchádzajúce profesné pôsobenie svojich nominantov ani nezverejnilo.)

Hoci sú viacerí nominanti absolventmi Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá sa špecializuje na lesnícke a environmentálne vedy, profesne v tejto oblasti doteraz príliš nepôsobili. Zdieľať

Špecifický je prípad Petra Olexu, riaditeľa Správy TANAP-u, ktorý vyštudoval poľovníctvo na Technickej univerzite vo Zvolene, podnikal v oblasti poskytovania lesníckych a poľovníckych služieb a niekoľko rokov bol aj profesionálnym členom lesnej stráže. V minulosti však bol uznaný za vinného v prípade pytliactva, keď uňho našli lebku vlka, za čo dostal aj pokutu.

Z právneho hľadiska bol síce tento jeho čin už zahladený, no z toho morálneho je otázne, či by mal takýto človek viesť organizáciu ochrany prírody, ak si ako poľovník ani nedokázal svojho času legálne vybaviť výnimku na odstrel vlka, ak mal oň záujem.

Vnútroministerské nominácie nie sú podľa našich informácií natoľko zaťažené straníckou politikou. Noví vedúci niektorých sekcií na ministerstve pôsobili aj v minulosti či boli na ministerstve doteraz na nižších pozíciách.

Zaujala však nominácia Vladimíry Fabriciusovej, novej šéfky sekcie ochrany prírody a krajiny. Tá v minulom volebnom období pôsobila na ministerstve pôdohospodárstva ako generálna tajomníčka služobného úradu za čias ministra Jána Mičovského. Ochranárskym kruhom je však viac známa ako dlhoročná riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti Poľana.

Matečná a hlucháň hôrny

Veľké rozpaky však spôsobilo tohtotýždňové vymenovanie bývalej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej za tretiu štátnu tajomníčku ministerstva životného prostredia.

Z jej pôsobenia pochádza vyšetrovaním zdokumentovaná kauza Dobytkár s preukázanými úplatkami v sumárnej hodnote približne 10 miliónov eur. Poľnohospodári – aby získali nárokovateľnú dotáciu – podľa vyšetrovania museli časť sumy odovzdávať tzv. sprostredkovateľom. Súd v tejto veci ešte nerozhodol, medzi hlavnými podozrivými sú nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a finančník blízky SNS Martin Kvietik.

Čítajte tiež

Minister Taraba jej nomináciu obhajoval tým, že ide o stranícke rozhodnutie a žiadne podozrenia z minulosti sa voči Gabriele Matečnej nepotvrdili.

Zaujímavé na tom je, že Matečná je treťou štátnou tajomníčkou. Troch štátnych tajomníkov pritom nemajú ani iné, agendovo rozsiahlejšie ministerstvá – napríklad ministerstvo vnútra, ministerstvo školstva, vedy, výskumu a (donedávna aj) športu či ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ibaže v prípade envirorezortu je dnes verejným tajomstvom, že mal doteraz v skutočnosti len jedného reálneho štátneho tajomníka – Filipa Kuffu. Jeho otec Štefan Kuffa dostal pozíciu bez agendy (podľa organizačnej štruktúry má na starosti len Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva) a najmä tam bol odídený po tom, ako vyzýval slovenských biskupov a priamo aj apoštolského nuncia na politickú intronizáciu Ježiša Krista za kráľa Slovenska.

Dá sa teda povedať, že po menovaní Gabriely Matečnej má envirorezort reálne dvoch štátnych tajomníkov.

Inzercia

Exministerka je však spojená aj s inou kauzou, ktorá sa priamo týka ministerstva životného prostredia. Napríklad iniciatíva My sme les upozornila, že práve Matečná ako ministerka pôdohospodárstva bola tou osobou, ktorá mohla priamym rozhodnutím zabrániť výrubom v biotopoch hlucháňa hôrneho, ktorý realizovali Lesy SR ako štátny podnik.

Matečná ako ministerka pôdohospodárstva bola tou osobou, ktorá mohla priamym rozhodnutím zabrániť výrubom v biotopoch hlucháňa hôrneho. Zdieľať

Slovensko následne prehralo spor s Európskou komisiou na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu pre nedostatočnú ochranu hlucháňa hôrneho. Stále nám hrozí pokuta v miliónoch eur. Nateraz sa odkladá, keďže ministerstvo životného prostredia za vedenia Jána Budaja prisľúbilo nápravu. Nápravné opatrenia sú však zo strany eurokomisie pravidelne monitorované, a ak by došlo k regresu, pokuta sa môže stať realitou.

Už tento fakt by mal Matečnú z nominácie diskvalifikovať, najmä ak má mať na ministerstve na starosti zahraničné vzťahy.

Ticho na pôdohospodárstve

A tak ako je v prípade ministerstva životného prostredia pre personálne nominácie niekedy až príliš hlučno, tak je v prípade ministerstva pôdohospodárstva až podozrivý pokoj.

Je to možno aj tým, že environmentálne témy sú dnes v centre pozornosti aj v laickom svete a k výzvam a kritike sa k priamo pracovne či odborne zainteresovaným pripájajú aj osobnosti zo šoubiznisu.

Na druhej strane poľnohospodárstvo a farmárčenie je dostatočne sexy akurát tak pri instagramových storkách z farmárskych trhov, s debničkou biozeleniny či s na balkóne vypestovanými paradajkami.

Reálna farmárčina je však ťažká fyzická práca, ktorá až tak neláka. Preto sa aj za farmárov postavia celebrity možno až vo chvíli, keď dôjdu traktormi do Bratislavy a zablokujú hlavné ťahy. Každodenné „prozaické“ problémy poľnohospodárov sú mimo populárnej pozornosti.

Rýchle zmeny v Pôdohospodárskej platobnej agentúre

To, čo aktuálne slovenských poľnohospodárov trápi, sú však problémy s vyplácaním podpôr, na ktoré majú – po splnení podmienok – nárok.

Kľúčovou inštitúciou ministerstva pôdohospodárstva je v tomto Pôdohospodárska platobná agentúra.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v stredu oznámil, že (opäť) mení generálneho riaditeľa tejto organizácie a jej novým šéfom sa stáva Marek Čepko. Ide už o tretiu personálnu nomináciu na tento post od nástupu novej vlády.

Po tom, čo sa krátko po nástupe Richarda Takáča vzdal funkcie Jozef Kiss (ešte nominant exministra Samuela Vlčana) – oficiálne z rodinných dôvodov, hoci o pár týždňov už nastúpil na Finančnú správu –, menoval minister za dočasného riaditeľa Ondreja Humaja.

V priebehu niekoľkých mesiacov stojí na čele Pôdohospodárskej platobnej agentúry už štvrtý riaditeľ. Zdieľať

V januári nastúpil do funkcie Vladimír Urmanič, odborník na financie, ktorý predtým pôsobil v Národnej banke Slovenska či na ministerstve financií. Nevyzeralo to ako zlá voľba, nebol spojený so žiadnou kauzou a pre túto inštitúciu je dôležité, aby ju viedol človek znalý oblasti financií.

Ani nie po mesiaci ho však strieda spomínaný Marek Čepko. Farmári, ktorých sme oslovili, pri jeho mene nevedeli, ako reagovať, ani to, či ide o dobrú, alebo zlú správu. V širšom farmárskom prostredí je totiž takmer neznámou postavou.

Doteraz pôsobil v pozícii riaditeľa Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Nitre, tiež na ministerstve dopravy a na ministerstve životného prostredia.

V ostatných rokoch sa živil aj farmárčením, výrobou produktov z ovčieho mlieka na svojej farme na Hornej Nitre. A svojím farmárčením sa pochválil aj v tomto videu.

V politike nie je nováčikom

Profesne začínal ako finančný analytik v podniku Vodohospodárska výstavba, neskôr v roku 2007 nastúpil na ministerstvo životného prostredia, ktoré v tom čase viedli nominanti SNS v prvej Ficovej vláde.

Ako ešte v roku 2016 zistil Ján Kuciak na portáli Aktuality, Čepko sa angažoval v strane Sieť, v ktorej bol kancelárom. Na starosti mal finančné dary a pôžičky, ktoré Radoslav Procházka v tom čase nevedel uspokojivo vysvetliť.

Na ministerstvo dopravy sa dostal práve preto, že strana Sieť získala v tretej Ficovej vláde v roku 2016 práve tento rezort. Nešlo o nenápadnú funkciu. Sedel v kresle generálneho tajomníka služobného úradu, čo je po ministrovi najvyššia praktická riadiaca funkcia do vnútra ministerstva.

Konflikt záujmov

Od roku 2014 podniká, jeho firma RAMU vtedy získala od Pôdohospodárskej platobnej agentúry dotáciu 35-tisíc eur. Za roky 2021 a 2022 získala firma od PPA spolu viac ako 115-tisíc eur.

V tejto firme je Čepko podľa obchodného registra stále spoločníkom, hoci konateľskej funkcie sa vzdal v polovici januára tohto roku.

Čítajte tiež

Či si dá v pozícii riaditeľa PPA pozor a nedá zámienku na podozrenie pre zvýhodňovanie vlastnej firmy pri rozdeľovaní dotácií, je nateraz otázkou na jeho svedomie, ale aj na vnútorné kontrolné mechanizmy.

Zneužívanie dotácií by totiž mohlo viesť k opätovnému pozastaveniu akreditácie PPA na rozdeľovanie peňazí zo strany Európskej komisie, na čo by v konečnom dôsledku doplatili všetci poľnohospodári na Slovensku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.