Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
09. február 2024

Konvergencie oslavujú 25 rokov

Tentoraz bude ich témou Mozart a jeho hudba

Konvergencie budú prebiehať od 13. do 25. februára v Bratislave a ponúknu štyri koncertné večery a aj sprievodné podujatia.

Tentoraz bude ich témou Mozart a jeho hudba

Olli Mustonen. Foto: Heikki Tuuli

Festival Konvergencie zvolil pre svoju deviatu zimnú edíciu a na úvod 25. ročníka festivalu exkurz do fascinujúceho sveta komornej hudby Wolfganga Amadea Mozarta.

Bude znieť v interpretácii vynikajúcich zahraničných a slovenských umelcov v priestoroch zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie.

Hlavným hosťom festivalu je fínsky klavirista, dirigent a skladateľ Olli Mustonen.

Po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinskom, Bachovi, Piazzollovi a Janáčkovi tak prinášajú Konvergencie pohľad na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta.

Na prvom z večerných koncertov sa môžeme tešiť na komornú verziu optimistického a presvetleného Klavírneho koncertu č. 14 Es dur.

Z Mozartových kvintet postupne na koncertoch zaznejú majestátne a ušľachtilé Sláčikové kvinteto č. 3 C dur, majstrovské a virtuózne Klarinetové kvinteto A dur pre basetový klarinet a napokon Kvinteto Es dur pre klavír, hoboj, klarinet, lesný roh a fagot, o ktorom bol krátko po premiére sám skladateľ presvedčený, že je to to najlepšie, čo v živote napísal.

Najväčšie zastúpenie budú mať kvartetá, z ktorých najvyužívanejšia kombinácia v komornej hudbe je sláčikové kvarteto.

Z celkovo 23, ktoré Mozart napísal, zaznejú Sláčikové kvarteto č. 8 F dur a Sláčikové kvarteto č. 22 B dur. Bude teda možné porovnať Prvé viedenskéDruhé pruské sláčikové kvarteto, ako sa tiež tieto skladby označujú. Jedno patrí do skupiny kvartet, ktoré Mozart zložil počas pobytu vo Viedni, a to druhé do skupiny, ktoré venoval pruskému kráľovi Friedrichovi Wilhemovi II.  

Inzercia

Ďalej zaznejú menej hrávané náročné a výnimočné Klavírne kvarteto č. 1 v Mozartovej osudovej tónine g mol, rokokové Flautové kvarteto č. 1 D dur a Hobojové kvarteto F dur s veľkou emocionálnou silou.

Výhradným interpretom klavírnych partov bude klavirista, dirigent a skladateľ Oli Mustonen. Rodák z Helsínk sa v detstve venoval hre na čembale, neskôr študoval klavír a kompozíciu. Ako sólista spolupracoval s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami v Berlíne, Paríži, Londýne, New Yorku, Chicagu, Clevelande, Amsterdame, Viedni, Prahe, Austrálii či Jeruzaleme.

Od roku 2021 pôsobí ako šéfdirigent Filharmónie v Turku, je aj hlavným hosťujúcim dirigentom Laponského komorného orchestra. Venuje sa aj tvorbe komornej hudby a komponovaniu pre orchester.

Bude veľmi zaujímavé počuť tak jeho vlastné kompozície, ktoré zaznejú na troch koncertoch, ako aj jeho interpretáciu klasicistickej hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Podľa dostupných kritík sú jeho koncerty buď obdivované, alebo zatracované. No jeho technika je nespochybniteľná.

Pláštikom tajomstva je zatiaľ zahalená kompozícia s názvom Suita, pri ktorej sú uvedení dvaja autori – Mozart a Mustonen.

K celému radu sprievodných podujatí patria tradičná čítačka Roberta Rotha, tentokrát z Mozartových listov, doplnená hudbou interpretovanou na klavichorde či singspiel pre deti Bastien a Bastienka v naštudovaní dirigenta Daniela Simandla.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.