Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. jún 2016

Zasadania KBS sa zúčastnil kardinál Sarah aj nový biskup

Finančné zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a Ukrajine vyniesli 870-tisíc eur, informovala Konferencia biskupov Slovenska na svojom zasadaní.

Zasadania KBS sa zúčastnil kardinál Sarah aj nový biskup


Kardinál Robert Sarah sa zhovára s čerstvo menovaným pomocným biskupom Košickej arcidiecézy Markom Forgáčom. Prizerá sa apoštolský nuncius Mario Giordana. Foto – TK KBS/Peter Zimen

Slovenskí biskupi sa 14. – 16. júna zišli na 84. plenárnom zasadaní KBS. Zúčastnil sa na ňom aj Marek Forgáč, ktorého pápež František v sobotu vymenoval za nového pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Biskupská vysviacka sa uskutoční 1. septembra v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

Na stretnutí bol prítomný aj prefekt vatikánskej Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Robert Sarah, ktorý pricestoval na Slovensko, aby predstavil preklad svojej knihy Boh alebo nič. „Východná Európa je povolaná pomáhať západnej, aby dokázala obnoviť svoje kresťanské korene a vrátiť sa k intenzívnemu, hlbokému prežívaniu svedectva viery,“ informovala o slovách kardinála Saraha Tlačová kancelária KBS.


Plenárne zasadanie KBS sa ako zvyčajne uskutočnilo na Donovaloch. Foto – TK KBS/Peter Zimen

Biskupi diskutovali aj o Svetových dňoch mládeže, ktoré sa za účasti pápeža Františka uskutočnia koncom júla v Krakove. Zatiaľ sa na ne prihlásilo aj štyritisíc Slovákov.

Za kandidáta na funkciu rektora Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme biskupi schválili kňaza Žilinskej diecézy Pavla Zvaru. Potvrdiť ho ešte musí vatikánska Kongregácia pre klérus. Na čele ústavu po trinástich rokoch skončil kňaz Vladimír Stahovec.

Na zasadaní KBS predstavili aj výsledky finančných zbierok, ktoré sa v uplynulom období uskutočnili v kostoloch. Na podporu prenasledovaných kresťanov sa vyzbieralo 470-tisíc eur a na pomoc Ukrajine viac ako 400-tisíc eur. Prostriedky z celoeurópskej zbierky, ktorú vyhlásil pápež František, prerozdelí výbor vedený biskupom Charkova-Zaporožia Janom Sobiłom.

Inzercia

Odporúčame