Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. jún 2016

V USA rastie počet novokňazov. Môže za to zbožná a konzervatívna výchova (Vatikánska sedma)

Po dlhodobom poklese počtu kňazských povolaní sa cirkev v USA dočkala výrazného zlepšenia situácie. Zaujímavé pritom nie sú samotné čísla, ale najmä to, čo sa za nimi skrýva.
V USA rastie počet novokňazov. Môže za to zbožná a konzervatívna výchova (Vatikánska sedma)

Priemerný americký novokňaz v roku 2016 má 35 rokov, je bielej pleti, pochádza z viacdetnej rodiny, k viere bol vedený od malička, v mladosti sa modlil ruženec a sledoval príklad dobrého kňaza. Ilustračné foto - TASR/AP

Pred polstoročím vo všetkých amerických diecézach biskupi vysvätili takmer tisíc novokňazov. V nasledujúcich desaťročiach sa však situácia začala zhoršovať natoľko, že v roku 2006 prijalo kňazskú vysviacku len necelých 360 novokňazov.

Zdá sa, že americkej cirkvi sa podarilo odraziť odo dna. Prihlášok do seminárov začalo pribúdať, počet novokňazov začal stúpať. Už minulý rok sme písali o tom, že bolo vysvätených rekordných takmer 600 novokňazov. V tomto roku ich počet síce mierne klesol na 548, ale v porovnaní s uplynulými troma desaťročiami ide aj tak o nadpriemerné čísla.

Ako vyzerá priemerný americký novokňaz v roku 2016? Má 35 rokov, je bielej pleti, pochádza z viacdetnej rodiny, k viere bol vedený od malička, v mladosti sa modlil ruženec a sledoval príklad dobrého kňaza. Tieto zistenia vyplývajú z každoročného prieskumu Konferencie katolíckych biskupov USA.

Bližší pohľad na tohtoročné štatistiky prináša ďalšie zaujímavé poznatky. Dohad, že za nárast počtu kňazov môže príliv migrantov z religióznejšej Latinskej Ameriky, sa ukazuje ako nesprávny. Hispánsky pôvod má len 14 percent novokňazov. Viac – aj keď len o percento – je dokonca novokňazov, ktorí pochádzajú z Ázie a Oceánie. Až 66 percent nových kňazov sú belosi.

Prečítajte si aj
Tradicionalisti problém s kňazskými povolaniami nemajú Zdieľať

Podstatnejšie ako vek a pôvod sú však dôvody, pre ktoré sa mladí americkí muži rozhodli stať kňazmi. Dôležitú rolu zohrala rodina a náboženská výchova. Až 96 percent novokňazov pochádza z viacdetných rodín, kde boli k viere vedení od narodenia. Približne polovica navštevovala cirkevnú základnú školu. Aj keď o kňazstve väčšinou začali uvažovať vo veku 17 rokov, až 60 percent z nich pred vstupom do seminára absolvovalo inú vysokú školu.

Skoro tri štvrtiny novokňazov sa pred vstupom do seminára pravidelne modlili ruženec a zúčastňovali na eucharistickej adorácii. Aj keď 51 percent novokňazov uviedlo, že pri zvažovaní kňazského povolania sa v okolí stretlo s nepochopením, dôležitými na ceste ku kňazstvu boli práve najbližší ľudia. Až sedemdesiat percent novokňazov ovplyvnil kňaz z farnosti, dôležitú rolu zohrali aj priatelia (48 percent), farníci (46 percent) a matky (42 percent).

Spomenuté čísla možno ilustrovať na diecéze Madison v štáte Wisconsin. Kým v roku 2003 sa tu na kňazstvo pripravovalo len šesť seminaristov, v súčasnosti je ich viac ako tridsať. Kvôli zvýšenému záujmu museli v diecéze vyhlásiť finančnú zbierku na podporu vzdelávania kandidátov kňazstva. Veriaci za krátky čas vyzbierali viac ako 28 miliónov dolárov. „Nemôžem byť spokojnejší,“ povedal miestny biskup Robert Morlino na adresu štedrých darcov. „Milujú kňazstvo, milujú cirkev a takto cez nich koná Duch Svätý.“

Ak sú kňazi pri získavaní nových povolaní dôležití, biskup je priam kľúčový, tvrdí profesorka Anne Hendershott, ktorá je spoluautorkou knihy Renewal: How a New Generation of Faithful Priests and Bishops Is Revitalizing the Catholic Church (Obnovenie: Ako nová generácia verných kňazov a biskupov oživuje cirkev).

Prečítajte si aj
Slovensko bude mať viac novokňazov ako pred rokom Zdieľať

V jej úvode autori píšu, že vlna sexuálnych škandálov v cirkvi podnietila mnoho komentátorov k predpovediam o konci katolíckeho kňazstva. Ďalšími príčinami malo byť nezrušenie celibátu, neakceptovanie svätenia žien a homosexuálnych zväzkov. Autori knihy sú však presvedčení o opaku – cirkev prechádza obdobím transformácie a znovuoživenia, keď je generácia progresivistov nahrádzaná mladými ľuďmi, ktorých priťahuje nadčasovosť cirkevného učenia. „Na konci dňa tu máme dve vízie katolicizmu: jednu tradičnú a rastúcu, druhú progresívnu a klesajúcu,“ konštatuje profesorka Hendershott.

Príkladom prvej vízie je podľa Hendershottovej aj biskup Morlino z diecézy Madison, ktorý od začiatku svojho pôsobenia kladie dôraz na formáciu kňazov a vernosť tradičnému učeniu cirkvi, čo sa stretlo s kritikou niektorých pokrokárov. V článku pre Catholic World Report napísala, že práve vernosť cirkevnému učeniu je pre mladých mužov presvedčivejšia a atraktívnejšia ako progresivizmus spočívajúci v únavnej a neúrodnej vzdorovitosti a rebélii.

Pred novou generáciou amerických kňazov stojí podľa katechétu Davida Rummelhoffa neľahká výzva. „Nechýbajú nám kňazi,“ napísal Rummelhoff vo svojom blogu. „To čo nám chýba, sú katolíci! Neprestávajme podporovať povolania, no evanjelizujme stratené ovce a pseudokatolíkov, ktorí pohŕdajú Božou milosťou.“

Inzercia

Jednou vetou

Pápež František v rámci vykonávania skutkov telesného a duchovného milosrdenstva počas Svätého roka milosrdenstva navštívil kolégium, kde bývajú študenti zo sociálne slabších rodín, ako aj dve komunity, ktoré sa starajú o kňazov v pokročilom veku a kňazov trpiacich na vážne choroby.


Pápež František vo videoposolstve podporil iniciatívu organizácie Cirkev v núdzi s názvom Nech sa stane Božie milosrdenstvo. „Pozývam vás všetkých na celom svete konať skutky milosrdenstva,“ povedal pápež a neskôr dodal: „Nemajte strach z milosrdenstva: milosrdenstvo je pohladenie Boha.“

Svätý Otec sa zúčastnil na poslednom zasadaní Pápežskej rady pre laikov, ktorá sa od 1. septembra stane súčasťou nového úradu Rímskej kúrie pre laikov, rodinu a život.

Vatikán prijal ďalších deviatich sýrskych utečencov, medzi ktorými sú dvaja kresťania.

Vatikán zverejnil posolstvo pre moslimov pri príležitosti začiatku ramadánu.

Pápež František otvoril trojmesačný kongres Rímskej diecézy venovaný rodinnej tematike v kontexte posynodálnej apoštolskej exhortácie Amoris laetitia.

Približne sedemtisíc cirkusantov, kolotočiarov a pouličných umelcov sa v Ríme v rámci Svätého roka milosrdenstva zúčastnilo Jubilea sveta kočovného a ľudového divadla.

Pápež František sa poďakoval absolventom kurzu zameraného na ochranu detí a mladistvých, ktorý pripravilo nedávno založené Centrum pre ochranu mladistvých na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme.


Pápež František prijal holandského premiéra Marka Rutteho. Foto – TASR/AP

Kongregácia pre náuku viery vydala dokument Cirkev sa omladzuje, ktorý sa venuje vzťahu medzi hierarchickými a charizmatickými darmi pre život a poslanie cirkvi.

Svätý Otec František ako prvý pápež v histórii vystúpil na pôde Svetového potravinového programu v Ríme.

Pápež František odsúdil krvavý masaker v nočnom bare Orlande.
 

Odporúčame