Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
21. jún 2016

Aby birmovka nebola rozlúčka s Cirkvou 

Zaiste poznáte ten vtip o kňazovi, ktorý sa sťažoval na netopiere. Nech robil čokoľvek, z kostola ich nemohol vyhnať. Kolega z vedľajšej farnosti mu poradil – ja som ich pobirmoval a viac sa v kostole neukázali. 

Aby birmovka nebola rozlúčka s Cirkvou 

Žiaľ, sviatosť birmovania je skutočne neraz pre mladých ľudí posledný dôvod na spojenie s Cirkvou. Mnohí z nich ju prijmú len preto, že si to želajú rodičia, alebo preto, že sa nechcú vymykať zvyklostiam. Na druhej strane veľká skupina mladých sa na túto sviatosť teší a chápe ju ako príležitosť na získanie darov Ducha Svätého, na prehĺbenie svojej viery a krok k vlastnému dozrievaniu. „Prijať sviatosť birmovania pre mňa znamenalo veľmi veľa. Tešila som sa, ale samozrejme som sa aj veľmi bála, pretože som mala aj nejakú úlohu. Keď mi biskup udelil túto sviatosť, moja tréma sa úplne stratila a bol to úžasný pocit. Konečne som sa cítila slobodná, už som nebola otrokom strachu. Teraz sa snažím objavovať a žiť dary, ktoré mi (azda) boli zverené,“ hovorí 15-ročná Terezka z Bánoviec nad Bebravou, ktorá sviatosť birmovania prijala pred pár týždňami.

Vďaka tomu, že sa vek na prijatie sviatosti birmovania zvýšil a prijímajú ju zväčša stredoškoláci, je to práve vynikajúci dôvod na to, aby mladí lepšie spoznali Cirkev a objavili jej bohatstvo. Dodnes si pamätám na rok v našej farnosti, keď sa prvý raz začala intenzívnejšia príprava na sviatosť birmovania v menších skupinkách, vedených animátormi. Pre mnohých birmovancov to bolo natoľko zaujímavé, že na stretká chodili aj po birmovke a jedno či dve spoločenstvá fungovali ešte niekoľko rokov. „Hoci som prijala sviatosť birmovania už pred pár rokmi, stále mám na tento deň milé spomienky. Niektoré veci mi počas ročnej prípravy neboli celkom jasné, no v deň birmovania sa mi akosi vyjasnili. Verím, že to bolo aj vďaka pôsobeniu Ducha Svätého, inak si to vysvetliť neviem. Každopádne od prijatia sviatosti je môj kresťanský život iný, živší a najmä skutočnejší. Cítim väčšiu zodpovednosť. No som za ňu vďačná, pretože čo som sama získala, môžem ďalej odovzdávať v spoločenstve,“ delí sa o svoju skúsenosť 18-ročná Katarína z Nitry.

Túžba prihovoriť sa mladým a ukázať im bohatstvo sviatosti kresťanskej zrelosti viedla nitrianskeho biskupa Viliama Judáka k tomu, aby pre mladých, s ktorými sa pravidelne stretáva práve pri sviatosti birmovania, napísal knihu s názvom Dobrodružstvo s Duchom Svätým, s podtitulom Putovanie k sviatosti birmovania a moja cesta po nej (Spolok svätého Vojtecha, Trnava 2016). Mladým ľuďom, ktorí v citlivom veku dozrievania úprimne hľadajú svoje miesto v živote, ponúka zamyslenia, ako lepšie spoznať svoju vieru, seba samého, ale aj ako objaviť skutočný význam prijatia sviatosti birmovania. Publikáciu sprevádzajú pútavé farebné ilustrácie či príťažlivé meditatívne texty zamerané na to, čo  prežívajú mladí ľudia. Praktickou pomôckou je podrobný opis priebehu sviatosti birmovania či vysvetlenie jej hlavných symbolov. Knižka sa môže stať nielen pekným darčekom na birmovku, ale tiež pomôckou v príprave na tento deň. 

Martina Grochálová, SSV

Našich čitateľov môžete o svojej firme, produktoch alebo projektoch informovať prostredníctvom tlačových správ alebo reklamných bannerov aj vy. Radi vám poskytneme bližšie informácie. Napíšte nám na inzercia@postoj.sk.

Inzercia

Odporúčame

Camp

Camp

Krásny film, ktorý je veľmi inšpiratívny a nasmejete sa pri ňom.

Za každú cenu

Za každú cenu

Čo by ste robili, ak by sa vám zrútil životný sen? Je vôbec ešte dnes Biblia aktuálna? Dá sa žiť podľa jej princípov? Príbeh bratov Benhamovcov inšpiruje a povzbudzuje ľudí po celom svete.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.