Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. júl 2016

Po Levoči veriaci putovali aj do Nitry a Terchovej (fotoreportáž)

Na viacerých miestach Slovenska sa dnes konali púte pri príležitosti slávnosti svätých vierozvestov Cyrila a Metoda.
Po Levoči veriaci putovali aj do Nitry a Terchovej (fotoreportáž)

Celoslovenské cyrilometodské slávnosti sa tradične konali v Nitre. Foto - TASR/Lukáš Grinaj

Nitra

Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí v Nitre celebroval rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik, ktorý v kázni zdôraznil význam misie svätých Cyrila a Metoda i dôležitosť zachovania ľudských a kresťanských hodnôt.

„Títo svätci nám priniesli písmo, kultúru, vedomie štátnosti, ba im patrí aj prvenstvo v založení, v našom chápaní, vysokej školy, na ktorej sa po prvýkrát v dejinách pripravovali budúci kňazi. Ale všetky tieto vetvy stromu boli zakorenené vo viere. Ak dnes oslavujeme našich vierozvestcov, iste si ich môžeme pripomenúť z viacerých hľadísk. Ale ak opomenieme misiu viery, tak len potvrdíme, že ich misii nerozumieme,“ povedal Stolárik.

Vo svojej kázni zároveň pripomenul potrebu duchovnej obrody súčasnej Európy, ktorá podľa jeho slov potrebuje viesť úprimnejší dialóg a prejsť od ekonomiky orientovanej na zisk k sociálnej ekonomike. „Aj Slovensko má veľký potenciál, ktorý môžeme ukázať počas nášho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ). Záleží len na nás, čo ponúkneme,“ skonštatoval rožňavský biskup.


Foto (4) - TASR/Lukáš Grinaj

Význam cyrilo-metodskej misie dnes v Nitre zdôraznil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého nestačí vložiť odkaz svätých Cyrila a Metoda do Ústavy Slovenskej republiky, ale treba ho aplikovať aj do reálneho života.

„Treba ísť ďalej a treba rozvíjať túto myšlienku, pretože budovanie mladého Slovenska a my sme stále ešte mladí, náš štát vznikol v roku 1993, je zákonom prežitia Slovákov v 21. storočí. Chcel by som využiť túto príležitosť na to, aby som požiadal o zomknutie sa, predovšetkým v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Bol by som veľmi rád, keby táto udalosť, predsedníctvo a s ním spojené obrovské povinnosti nás dali dohromady,“ uviedol Fico.

Inzercia

Terchová

Na slovanských vierozvestov v rámci 27. ročníka Cyrilometodských dní spomínali aj v Terchovej, kde sa uskutočnila procesia od miestneho kostola sv. Cyrila a Metoda na vrch Oravcové. Slávnostnú svätú omšu s miestnym žilinským biskupom Tomášom Galisom slúžil aj apoštolský exarcha Skopje Kiro Stojanov.

„Sviatok Cyrila a Metoda má kresťanský, kultúrny aj politicko-spoločenský význam. Aj napriek niekoľkostáročnému útlaku, pretože vždy sme boli poddanským národom, sme si zachovali svoju reč a písmo. Akurát nám možno chýba ešte hrdosť. Ale to, čo sme si zachovali, to je dedičstvo otcov, to je naša viera,“ uviedol biskup Tomáš Galis.


Foto (4) – TASR/Erika Ďurčová

Riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak pripomenul, že Terchová bola v roku 1990 prvým miestom na území vtedajšieho Česko-Slovenska, kde sa uskutočnili Cyrilometodské dni, a terchovský rímskokatolícky kostol je najväčším chrámom na Slovensku zasvätený solúnskym bratom, spolupatrónom Európy – svätým Cyrilovi a Metodovi. „Cyrilometodské dni sa tento rok nesú v duchu jubilea, a to desať rokov od postavenia a vysviacky našej krížovej cesty na vrchu Oravcove. Tiež je výnimočné, že sa na tomto ročníku stretli traja biskupi – nitriansky, žilinský a macedónsky,“ skonštatoval Patrnčiak.

Odporúčame