Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. júl 2016

Pápež František: Odstúpenie Benedikta XVI. odkrylo všetky problémy cirkvi

V rozhovore pre argentínsky denník sa František vyjadril aj k vzťahom s ultrakonzervatívcami.

Pápež František: Odstúpenie Benedikta XVI. odkrylo všetky problémy cirkvi

Pred niekoľkými dňami pápež František poskytol rozhovor argentínskemu denníku La Nacion. Novinár Joaquín Morales Solá sa hlavy Katolíckej cirkvi pýtal na zdravie emeritného pápeža Benedikta XVI., ale aj na vzťahy s ultrakonzervatívcami a novým argentínskym prezidentom.


Emeritný pápež Benedikt XVI. a úradujúci pápež František počas jedného zo spoločných stretnutí v roku 2014. Foto – TASR/AP

Pápež František v rozhovore nazval svojho predchodcu, s ktorým nedávno oslávil 65. výročie kňazskej vysviacky, „revolucionárom“ a zaspomínal si na jeho abdikáciu: „Na stretnutí, ktoré mal s kardinálmi len krátko pred konkláve v marci 2013, nám povedal, že jeden z nás bude budúci pápež a že on nepozná jeho meno. Jeho odchod bol chvályhodný. Jeho odstúpenie, ktoré odkrylo všetky problémy cirkvi, nemalo nič spoločné s personálnymi otázkami. Bol to akt vlády – jeho posledný akt vlády“. Podľa Františka má Benedikt XVI. „problémy s hýbaním sa, ale jeho hlava a pamäť sú nedotknuté, sú v perfektnom stave“.

Na otázku týkajúcu sa vzťahov s ultrakonzervatívcami František odpovedal: „Robia si svoju prácu a ja zasa svoju. Chcem otvorenú, milosrdnú cirkev, ktorá sprevádza zranené rodiny. Oni na všetko hovoria ,nie´.“ Pápež zároveň dodal, že hlavy nepadajú, pretože ho to nikdy netešilo a odmieta konflikt.  

Prečítajte si aj
Sekretár odhalil súkromie Benedikta XVI.: Je ako svieca, ktorá dohára Zdieľať

Argentínsky novinár sa pápeža pýtal aj na údajne napäté vzťahy s novým argentínskym prezidentom Mauriciom Macrim. „Nemám žiaden problém s prezidentom Macrim. Nemám rád konflikty. Zdá sa mi, že Macri je človek z dobrej rodiny, vznešený muž,“ odpovedal František, ktorý sa s Macrim dostal do konfliktu ešte počas vedenia arcidiecézy Buenos Aires. Súčasný prezident bol vtedy primátorom mesta a odmietol sa odvolať voči súdnemu rozhodnutiu, na základe ktorého bol homosexuálnemu páru vydaný sobášny list.

Na hlavu súčasného pápeža sa zniesla kritika aj za to, že koncom mája vo Vatikáne prijal zakladateľku argentínskej organizácie Matky z Plaza de Mayo Hebe de Bonafiniovú. Aktivistka v minulosti verejne kritizovala pápeža, za čo sa mu neskôr, ako vysvetľuje Svätý Otec, ospravedlnila: „Bolo to gesto odpustenia. Poprosila ma o odpustenia a ja som jej ho neodoprel. Je to žena, ktorej zabili dvoch synov. A ja sa skláňam, skláňam sa pred toľkým utrpením. Nezáleží na tom, čo o mne povedala. A ja viem, že v minulosti povedala strašné veci.“

- ig -

Inzercia

Odporúčame