Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. júl 2016

Padli rozsudky v kauze Vatileaks II. Vysokopostavený kňaz pôjde do väzenia

Vatikánsky tribunál odsúdil dvoch z piatich obžalovaných. Obaja sú bývalými zamestnancami Svätej stolice.

Padli rozsudky v kauze Vatileaks II. Vysokopostavený kňaz pôjde do väzenia


V prípade novinárov Emiliana Fittipaldiho (vpravo) a Gianluigiho Nuzziho (vľavo) vatikánsky tribunál nevyniesol žiaden rozsudok. Foto - TASR/AP

Osemmesačný súdny proces s troma bývalými zamestnancami a dvoma novinármi v kauze Vatileaks II. sa v stredu skončil. Vatikánsky tribunál udelil v súvislosti s ilegálnym únikom dôverných dokumentov 18 mesiacov väzenia vatikánskemu prelátovi Ángelovi Luciovi Vallejovi Baldovi a konzultantke pre komunikáciu s verejnosťou Francesce Chaouquiovej 10 mesiacov odňatia slobody podmienečne. Ide o dvoch členov zrušenej komisie, ktorú vytvoril pápež František, aby preskúmala a usmernila ekonomické a administratívne reformy Svätej stolice. Odsúdení majú tri dni na odvolanie.

Vatikánsky súd v prípade dvoch talianskych novinárov Emiliana Fittipaldiho a Gianluigiho Nuzziho nevyniesol žiaden rozsudok, lebo sa necítil kompetentný rozhodnúť o ich trestoch. Obaja medzičasom publikovali knihy, v ktorých sa píše o spomínaných dokumentoch a ktoré dostali od ďalších troch obžalovaných. Výkonného tajomníka zrušenej komisie Nicolu Maia tribunál obvinenia zbavil.

Prečítajte si aj
Vatileaks 2: Nie korupcia, skôr rodinkárstvo a zlé riadenie Zdieľať

Podľa hovorcu Svätej stolice pátra Federica Lombardiho bolo nevyhnutné, aby sa súd uskutočnil vzhľadom k existujúcim vatikánskym zákonom o nelegálnom úniku dokumentov a informácií: „Bolo nutné to urobiť, pretože existuje zákon, ide dokonca o zákon z roku 2013, ktorý pojednáva o úniku informácií. (...) Proces musel prebehnúť, aby podal hmatateľný dôkaz o pevnom rozhodnutí v rámci Svätej stolice skoncovať so všetkými napätiami a kontroverznými diskusiami okolo vnútorných záležitostí Vatikánu, ktoré až príliš často – v uplynulom období – pochádzajú z úniku dôverných informácií médiám a viedli k nejednoznačným a negatívnym súvislostiam“.

Novinár Nuzzi prišiel vo štvrtok do súdnej siene s kópiou talianskej ústavy, aby poukázal na to, že média nepodliehajú cenzúre. V minulosti nešetril kritikou na adresu Vatikánu a proces dokonca označil za „absurdný“. Páter Lombardi vo svojom vyhlásení reagoval na „otázku slobody tlače“ týmito slovami: „Aby bolo možné pochopiť a vyhodnotiť rôzne aspekty tejto situácie, bolo správne čeliť s odvahou tiež rozmeru úlohy a skutočnej zodpovednosti novinárov v tejto veci, nehľadiac na predvídateľné polemické komentáre týkajúce sa problematiky slobody tlače“.

Hovorca Svätej stolice ďalej uviedol, že súdny proces viedli kvalifikovaní právnici a sudcovia s plným rešpektovaním zákonov a procedúr pod dohľadom verejnosti a s maximálnou transparentnosťou.

Inzercia

Odporúčame