Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. 07. 2016, 11:34

Nečakane zomrel vysoký predstaviteľ Rímskej kúrie

Arcibiskup Zygmunt Zimowski, ktorý bol predsedom Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve, mal v týchto dňoch pricestovať na návštevu Slovenska.

Nečakane zomrel vysoký predstaviteľ Rímskej kúrie

Vo veku 67 rokov v utorok zomrel arcibiskup Zygmunt Zimowski, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve. Informovalo o tom Tlačové stredisko Konferencie biskupov Poľska. Arcibiskup Zimowski zomrel po náhlej chorobe v nemocnici v meste Dąbrowa Tarnowska. Pred úmrtím mu ešte telefonoval pápež František a pár dní predtým aj emeritný pápež Benedikt XVI.


Arcibiskup Zimowski počas návštevy Bratislavy v roku 2011. Foto – TASR/Pavel Neubauer

„Arcibiskup Zygmunt Zimowski bol blízkym spolupracovníkom troch pápežov,“ píše sa v stanovisku Tlačového strediska Konferencie biskupov Poľska. Posledná rozlúčka so zosnulým arcibiskupom bude v utorok 19. júla v katedrálnom chráme v Radome na juhovýchode Poľska, kde bude pochovaný.

Arcibiskup Zimowski v decembri 2014 podstúpil vo Varšave liečbu rakoviny pankreasu, po ktorej sa v nasledujúcom roku vrátil do práce v Rímskej kúrii. Práve na najbližšie dni mal naplánovanú návštevu Slovenska, konkrétne Nitrianskej diecézy, kde bol očakávaný ako hosť v rámci Svätého roka milosrdenstva na Diecéznej púti na Skalke v dňoch 16. – 17. júla 2016.

So Slovenskom, ktoré v minulosti viackrát navštívil, konkrétne s pútnickým miestom Skalka pri Trenčíne, spájalo arcibiskupa Zimowského jeho spoločné rodisko so sv. Andrejom Svoradom, ktorý je spolu so sv. Beňadikom spolupatrónom Nitrianskej diecézy. Ide o poľské mestečko Tropie, ležiace na rieke Dunajec 60 km severne od slovenských hraníc.

Svätý Otec František reagoval na správu o úmrtí Zygmunta Zimowského vyjadrením sústrasti v telegrame adresovanom sekretárovi Pápežskej rady pre zdravotníckych pracovníkov Mons. Jean-Marie Mupendawatuovi.

„Dlhú a bolestivú chorobu prežíval s duchom viery a kresťanského svedectva,“ píše o svojom zosnulom spolupracovníkovi v Rímskej kúrii pápež František. Spomína na „veľkodušnú službu“, ktorú vykonával najprv ako duchovný pastier diecézy Radom a neskôr v službe Svätej stolici, pričom jeho dušu vo svojich modlitbách odporúča Pánovi a zveruje ho do materinského príhovoru Panny Márie, Kráľovnej Poľska.

Mons. Zygmunt Zimowski sa narodil 7. apríla 1949 v Kupienine, v diecéze Tarnów. Kňazskú vysviacku prijal 27. mája 1973. Získal licenciát z dogmatickej teológie na Katolíckej univerzite v Lubline, neskôr pokračoval doktorátom na Teologickej fakulte na Leopold-Franzens Univerzite v Innsbrucku. Vo februári 1983 vstúpil do služieb Kongregácie pre náuku viery, kde zotrval až do svojej biskupskej vysviacky, ktorú prijal 25. mája 2002, po menovaní za biskupa diecézy Radom v Poľsku. Tam pôsobil do 18. apríla 2009, teda do svojho menovania za predsedu Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve.

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.