Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. júl 2016

Lefèbvristi: Máme dôležitejšie ciele ako jednotu s Rímom

Líder odštiepeneckej skupiny tradicionalistických veriacich schladil nadšenie, ktoré vyvolalo jeho nedávne stretnutie s pápežom Františkom.

Lefèbvristi: Máme dôležitejšie ciele ako jednotu s Rímom


Arcibiskup Fellay požehnáva deti vo švajčiarskom meste Écône, kde sa nachádza jeden z lefèbvristických kňazských seminárov. Foto – Flickr/Catholicus Fluminensis

Po aprílovom stretnutí generálneho predstaveného Kňazského bratstva sv. Pia X. Bernarda Fellaya s pápežom Františkom sa zdalo, že dôjde k zlepšeniu vzťahov medzi Vatikánom a odštiepeneckou skupinou kňazov a veriacich. Po stretnutí arcibiskupa Fellaya so špičkami tradicionalistov, známych pod pomenovaním lefèbvristi, ktoré sa uskutočnilo koncom júna vo švajčiarskom Anzère, je však všetko inak.

„Cieľom Kňazského bratstva sv. Pia X. je predovšetkým formácia kňazov, čo je základná podmienka obnovy cirkvi a spoločnosti,“ uviedol arcibiskup Fellay v záverečnom vyhlásení. Zároveň zdôraznil, že právom a povinnosťou bratstva je poskytovať duchovnú pomoc svojim veriacim, a nie sa na prvom mieste usilovať o kanonické uznanie zo strany Vatikánu, na ktoré aj tak majú ako katolícke dielo právo.  

Lefèbvristi zopakovali aj známe výhrady k smerovaniu cirkvi po Druhom vatikánskom koncile. Podľa Fellaya sa bratstvo „modlí a robí pokánia, aby pápež mal silu šíriť vieru a morálku v ich celistvosti. Tak sa urýchli víťazstvo Nepoškvrneného srdca Máriinho, o ktoré prosíme, zatiaľ čo sa blížime k stému výročiu zjavení vo Fatime“.

Prečítajte si aj
Pápež prijal hlavu lefèbvristov. Skončia ako Opus Dei? Zdieľať

Vatikán reagoval na vyhlásenie lefèbvristov zmierlivo. Nepovažuje ho za signál zastavenia dialógu, len za zopakovanie známych pozícií. Vyhlásil to v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas Guido Pozzo, sekretár Pápežskej komisie Ecclesia Dei, ktorá zodpovedá za dialóg s Kňazským bratstvom sv. Pia X.

„Pápežovi Františkovi leží na srdci jednota cirkvi, ako aj všetko, čo môže túto jednotu priblížiť. On je stále veľmi disponibilný. Možno povedať, že je to jeho mentálny habitus. Myslím, že to postrehol aj monsignor Fellay,“ povedal arcibiskup Pozzo. „Nemôžeme však poprieť, že dosiaľ existujú problémy, ktoré je potrebné riešiť a skúmať,“ dodal arcibiskup s tým, že je nevyhnutné, aby ochota k dialógu bola obojstranná.

Inzercia

Kto sú lefèbvristi?

Kňazské bratstvo sv. Pia X. vzniklo v roku 1988, keď francúzsky arcibiskup Marcel Lefèbvre bez súhlasu pápeža Jána Pavla II. vysvätil štyroch biskupov, čím všetci upadli do exkomunikácie. Jedným z nich bol aj súčasný generálny predstavený bratstva Bernard Fellay.

Pápež Benedikt XVI. v roku 2009 z týchto biskupov sňal cirkevný trest exkomunikácie, ale zároveň zdôraznil, že lefèbvristickí kňazi naďalej „nevykonávajú zákonne nijakú službu v cirkvi“. Dva roky predtým vyšiel tradicionalistom v ústrety tým, že vydal dokument Summorum Pontificum, ktorým rozšíril možnosti slávenia predkoncilovej liturgie.

Od roku 2009 sa začala stretať zmiešaná komisia Svätej stolice a lefèbvristov s cieľom dosiahnuť definitívny zmier. Takzvanú Vieroučnú preambulu, ktorú predložila vatikánska Kongregácia pre náuku viery v roku 2011, však lefèbvristi odmietli.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.