Arcibiskup sa stal bezdomovcom: Zistil som, aké je to byť neviditeľným

Mohol som prežiť situácie, o ktorých som dovtedy iba počul, povedal kanadský duchovný po tom, čo strávil jeden a pol dňa na ulici ako bezdomovec.

Kanaďan Donald Bolen, ktorého pápež František minulý týždeň vymenoval za arcibiskupa mesta Regina v provincii Saskatchewan, má za sebou výnimočnú skúsenosť. Bol jedným z desaťčlennej skupiny ľudí, ktorí si na 36 hodín vyskúšali život na ulici. Píše o tom portál Vatican Insider.


Kanadský arcibiskup si vyskúšal, čo znamená život na ulici. Foto - saskatoonrcdiocese.com 

Výzva s názvom Sanctum Survivor bola súčasťou iniciatívy na zvýšenie povedomia o ľuďoch bez domova a zároveň finančnou zbierkou pre organizáciu, ktorá sa o nich stará. Účastníci sa na jeden a pol dňa obliekli do starých šiat a bez peňazí sa vybrali do ulíc v centre mesta. Okrem 55-ročného arcibiskupa sa do akcie zapojil aj bývalý policajt, univerzitný profesor či spevák.

Každý z nich dostal sériu úloh spojených so životom bezdomovca, ktoré museli v stanovenom limite a za obmedzených podmienok zvládnuť. Niektorí si napríklad museli v priebehu dňa deväťkrát nájsť miesto na umytie rúk, zaobstarať stravu či nájsť prístrešok. Keďže na splnenie niektorých zadaní boli nevyhnutné peniaze, vyskúšali si aj žobranie na ulici.

Jednou z úloh bolo aj preukázanie láskavosti osobe, ktorá sa ocitla v ťažkej situácii. „Prejav vľúdnosti môže padnúť vhod obzvlášť človeku, ktorý trpí chudobou alebo zdĺhavou chorobou,“ písalo sa v znení špecifickej úlohy.

„Najsilnejším momentom bol pocit zraniteľnosti, ktorej sú títo ľudia vystavení,“ prezradil po skončení misie arcibiskup Bolen. „Mohol som prežiť situácie, o ktorých som dovtedy len počul, dotknúť sa bolesti, ale aj pocítiť radosť z jednoduchých priateľstiev.“

Prečítajte si aj
Viac ako bohatí pomôžu normálni ľudia Zdieľať

Smutným zážitkom bola preňho situácia, keď spolu s iným bezdomovcom žobrali na rohu jednej ulice. „Za hodinu, počas ktorej sme tam kľačali s čiapkami pri kolenách, si nás okrem jeho dvoch známych nikto ani len nevšimol,“ hovorí Bolen. „Bola to pre mňa skúsenosť neviditeľnosti bezdomovca a nevšímavosti zo strany iných k slabým a chudobným.“

Donald Bolen ubezpečil, že v pozícii arcibiskupa chce naďalej pomáhať ľuďom na periférii. „Pokúsim sa s nimi kráčať a učiť sa od nich,“ dodal duchovný, pre ktorého je v tomto smere inšpiráciou samotný pápež František.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo