Francúzsky prezident sa stretol s pápežom: Keď je zavraždený kňaz, je zhanobená republika

Prezident François Hollande pricestoval za pápežom Františkom, aby mu poďakoval za podporu francúzskeho ľudu po teroristickom útoku v Nice a vražde kňaza Jacquesa Hamela.


Pápež František daroval prezidentovi Hollandovi aj encykliku Laudato si a apoštolské exhortácie Evangelii gaudium a Amoris laetitia. Foto – TASR/AP 

Návšteva francúzskeho prezidenta u pápeža, ktorá sa uskutočnila v stredu podvečer a trvala asi 40 minút, mala súkromný charakter. Prezident Hollande poďakoval za podporu francúzskeho ľudu a deklaroval pripravenosť brániť kresťanské komunity na Blízkom východe.

„Keď je zasiahnutá cirkev, keď je zavraždený kňaz, je zhanobená republika, pretože – a to je laickosť – republika musí chrániť všetky vyznania a zabezpečiť slobodu veriť alebo neveriť,“ povedal Hollande pred stretnutím s pápežom. „Posolstvo laickosti nie je posolstvom, ktoré môže zraniť, ale zjednotiť a spojiť,“ vyhlásil prezident, ktorý sa hlási k ateizmu.

Po prílete do Ríma francúzsky prezident navštívil kostol sv. Ľudovíta, kde sa nachádza kaplnka, ktorá slúži ako spomienkové miesto na francúzske obete teroristických útokov. Hollande tu v tichosti strávil niekoľko minút. Pri oltári bola vystavená fotografia 85-ročného kňaza Jacquesa Hamela, ktorého koncom júla počas bohoslužby v Saint-Etienne du Rouvray podrezala dvojica mladých islamistov.

Francúzskeho prezidenta sprevádzal minister vnútra Bernard Cazeneuve či nový veľvyslanec krajiny pri Svätej stolici Philippe Zeller. Okrem pápeža rokoval s vatikánskym štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom. Hollande sa s Františkom stretol aj 24. januára 2014 počas oficiálnej návštevy vo Vatikáne.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo