František pokračuje v reforme Rímskej kúrie. Dve pápežské rady zlúčil do novej inštitúcie

Vo vedení nového Dikastéria pre laikov, rodinu a život by mal pôsobiť laik. Ak sa tak stane, pôjde o najvyššie postaveného laika v Rímskej kúrii.


Pápež František po Ekonomickom sekretariáte a Sekretariáte pre komunikáciu zriadil Dikastérium pre laikov, rodinu a život. Foto – TASR/AP

Pápež František pokračuje v zmenách v Rímskej kúrii. Po Ekonomickom sekretariáte a Sekretariáte pre komunikáciu zriadil nový „superúrad“ – Dikastérium pre laikov, rodinu a život. Na základe apoštolského listu vo forme motu proprio Sedula Mater začne fungovať od 1. septembra pod vedením 69-ročného amerického biskupa írskeho pôvodu Kevina Josepha Farrella.

Do nového dikastéria budú zlúčené Pápežská rada pre rodinu pod vedením arcibiskupa Vincenza Pagliu a Pápežská rada pre laikov, ktorú doteraz viedol kardinál Stanisław Ryłko. Talianskeho arcibiskupa už pápež menoval za predsedu Pápežskej akadémie pre život, kde nahradí španielskeho racibiskupa Ignacia Carrasca de Paulu, ktorý odchádza do dôchodku. Zároveň sa stal veľkým kancelárom Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny.

Prečítajte si aj
Vznikne nové „vatikánske ministerstvo“ pre laikov a rodinu Zdieľať

Budúcnosť 71-ročného poľského kardinála, ktorý okrem iného zodpovedal aj za organizáciu Svetových dní mládeže, je zatiaľ otvorená.   

Zaujímavosťou je, že nový úrad nebol nazvaný sekretariátom, tak ako to bolo v prípade Ekonomického sekretariátu a Sekretariátu pre komunikáciu, ani kongregáciou, ako boli doteraz nazývané najdôležitejšie úrady Rímskej kúrie. Očakáva sa, že na pozícii sekretára nového dikastéria, ktorý je druhou najdôležitejšou osobou po prefektovi, by mal pôsobiť laik alebo laička. Ak sa tak stane, pôjde o najvyššie postaveného laika v Rímskej kúrii.   

Kto je Kevin J. Farrell?

Narodil sa 2. septembra 1947 v írskom Dubline. Študoval na univerzitách v Španielsku, Taliansku a USA. Za kňaza bol vysvätený v roku 1978. Ako člen hnutia Kristovi legionári pôsobil v Mexiku, Taliansku, Španielsku a Írsku. V rokoch 1983 – 2002 pôsobil na rôznych pozíciách vo Washingtonskej arcidiecéze, kde sa nechal inkardinovať.

Začiatkom roka 2002 bol vysvätený za pomocného biskupa tejto diecézy. Od roku 2007 až do aktuálneho menovania za prefekta Dikastéria pre laikov, rodinu a život bol biskupom diecézy Dallas.

V Rímskej kúrii pôsobí aj jeho starší brat Brian Farrell, ktorý je od roku 2002 sekretárom Pápežskej rady pre podporu jednoty kresťanov.

Zdroj: Bulletin Tlačového strediska Svätej stolice

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo