VATIKÁNSKA SEDMA: Vatikán fandí futbalu. Talianom neverí

Majstrovstvami sveta vo futbale žije aj Vatikán. Denník L´Osservatore Romano dokonca prezentoval zoznam svojich favoritov. Zároveň sa spýtal, či šampionát bude ďalším krokom zmierenia medzi čiernymi a bielymi.

Španielsko, Brazília, Argentína, Anglicko. To je podľa vatikánskeho denníka štvorica najhorúcejších favoritov na zisk titulu majstrov sveta. Doterajšími výkonmi presvedčila len Argentína. Majstrovstvá sveta však majú za sebou len prvý týždeň a všetko sa môže zmeniť.

Juhoafrický zázrak

Rovnakú štvoricu ako L´Osservatore Romano favorizuje aj Sandro Mazzola, majster Európy z roku 1968, ktorý pre vatikánsky denník vypracoval analýzu najväčších favoritov. Hostiteľskej krajine sa podľa neho podarilo urobiť skutočný zázrak. „Juhoafrickú republiku som navštívil minulý rok počas Pohára konfederácií a krajina pripomínala skutočné stavenisko. Bolo cítiť silnú vôľu prezentovať sa počas majstrovstiev sveta najlepším možným spôsobom,“ napísal Mazzola. Z desiatich štadiónov je päť úplne nových, zvyšné prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Prestavba Royal Bafokeng Stadium v Rustenburgu, kde odohrali svoj prvý (a nešťastný zápas) s Novým Zélandom aj Slováci, bola ukončená len v tomto roku.

Práve Nový Zéland si to dnes popoludní rozdá s naším ďalším skupinovým súperom, Talianskom, na požehnanej zemi. A to doslova. Štadión Mbombela v Nelspruite, ktorý bol dokončený len minulý rok, požehnal pred dvoma týždňami biskup Giuseppe Sandri. Svätenou vodou pokropil nielen trávnik, ale aj striedačky a prvé rady tribúny. Prinesie požehnanie talianskeho biskupa viac šťastia jeho krajanom?

Severokórejskí sympaťáci

Ďalším tipujúcim bol Damiano Tommasi, majster Európy z roku 1996 a člen výberu Giovanniho Trapattoniho na majstrovstvách sveta v Japonsku a Južnej Kórei pred ôsmimi rokmi. Ten favorizuje Angličanov, Španielov a Holanďanov, prekvapiť môže Portugalsko, USA a Kamerun (ten je už po včerajšku mimo hry), kým Brazília si triumf z minuloročného Pohára konfederácií nezopakuje. Sympatie divákov si podľa Tommasiho získajú outsideri zo Severnej Kórei a miestny tím Bafana Bafana. „Taliansko zaradzujem medzi možné prekvapenia. Nie sme favoriti, sme síce úradujúci majstri sveta, ale prichádzame nekompletní,“ napísal pre L´Osservatore Romano Tommasi a pripomenul zranenie tvorcu hry Andrea Pirla.

Futbal – prostriedok zmierenia

Zaujímavým zamyslením nad majstrovstvami sveta sa blysol redaktor L´Osservatore Romano Gaetano Vallini. Poukázal na skutočnosť, že aj po skončení apartheidu ostal futbal športom čiernej väčšiny, kým rugby kraľuje 11 percentná biela menšina. Keď sa v roku 1995 konali rugbyové majstrovstvá sveta práve v Juhoafrickej republike, úradujúci prezident Nelson Mandela sa ich pokúsil využiť ako nástroj zmierenia. Pod heslom „jeden tím, jeden národ“ sa mu to, aspoň na pár dní, podarilo. „Pätnásť rokov potom, a opäť vďaka športu, sa Južnej Afrike ponúka príležitosť ešte výraznejšia, pretože ako prvá africká krajina v histórii hostí majstrovstvá sveta vo futbale,“ napísal Vallini s presvedčením, že tento šampionát „môže dať nový impulz na ceste zmierenia prostredníctvom poznanie a ocenenia odlišností integrujúc ich do spoločného rozvoja“.

Afrika 2010 by však nemala byť len prostriedkom národného, ale aj medzinárodného zmierenia. Vallini dúfa, že futbalový šampionát pomôže zvyšku sveta, predovšetkým rozvinutému severu, spoznať nielen problémy, ale aj potenciál čierneho kontinentu. Vznešené ciele. Futbalový mesiac však zrejme nepostačí.

Imrich Gazda
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo