Desať krajín podporuje Taliansko v boji za kríž

V posledný júnový deň bude Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodovať o požiadavke Talianska anulovať novembrový rozsudok zakazujúci umiestňovanie krížov vo verejných školách. Taliansko neostalo v tomto boji osamotené.

Arménsko, Bulharsko, Cyprus, Grécko, Litva, Malta, Monako, San Maríno, Rumunsko a Rusko. To je zoznam desiatich krajín, ktoré požiadali ESĽP, aby mohli počas procesu zastávať pozíciu tzv. tretej strany. „Amicus curiae“, alebo štatút „tretej strany“, umožňuje štátom predkladať ESĽP svoje pripomienky oficiálnou cestou. „Ide o významný precedens v činnosti súdu, pretože členské štáty Rady Európy sa spravidla vyhýbajú zasahovaniu, resp. zasahujú len v prípade, keď ide o ich občana,“ uviedol pre agentúru Zenit Gregor Puppinck, riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť. „Treťou stranou“ chce byť aj 12 rozličných mimovládnych organizácií.

Okrem týchto desiatich krajín vystúpili proti rozsudku aj iné štáty, napr. Rakúsko, Poľsko alebo Slovensko, ktoré prijali rôzne deklarácie na podporu kríža. „Prípad kríža je jedinečný a nemá obdobu. Desať štátov sa rozhodlo vysvetliť európskemu súdu, aké sú hranice jeho právomocí a aké sú hranice možnosti vytvárať ,nové práva´ proti vôli členských štátov,“ uviedol ďalej Gregor Puppinck.

Celá kauza sa začala rozhodnutím z 3. novembra 2009, v ktorom ESĽP konštatoval, že kríž zavesený na stene štátnej školy Vittorino da Feltre v talianskom meste Abano Terme „bráni rodičom vo výchove detí podľa vlastného presvedčenia“ a „obmedzuje náboženskú slobodu študentov“. Jednohlasný verdikt sedemčlenného tribunálu dal za pravdu talianskej občianke fínskeho pôvodu Solie Lautsi, ktorá sa už od roku 2002 domáhala zvesenia kríža. Podľa rozsudku mala talianska vláda žene zaplatiť 5 000 euro za morálnu ujmu. Talianska vláda 28. januára 2010 podala sťažnosť proti tomuto rozhodnutiu. Verdikt ESĽP bude zverejnený koncom roka.

Zdroj: Zenit

Foto: flickr.com

Súvisiace články: Messori: Kristov kríž je viac ako európski byrokrati

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo