Pripravované zmeny v rímskej kúrii

V najbližších dňoch by mala Svätá stolica oznámiť zmeny na čele dvoch významných úradov rímskej kúrie – Kongregácie pre biskupov a Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov. Vzniknúť by mala aj Pápežská rada pre novú evanjelizáciu. Na svojom blogu o tom informoval vatikanista denníka Il Giornale Andrea Tornielli.

Talianskeho kardinála Giovanniho Battistu Re, ktorý už minulý rok dosiahol kánonický vek 75 rokov, by mal na čele Kongregácie pre biskupov nahradiť kardinál Marc Ouellet, arcibiskup Québecu (na obr.). Nepotvrdila sa tak staršia Tornielliho informácia, že do čela kongregácie bude menovaný kardinál George Pell, arcibiskup Syndey.

Šesťdesiatšesťročný Ouellet, ktorý je biskupom od roku 2001, už má skúsenosti s prácou v rímskej kúrii. V rokoch 2001 – 2002 pôsobil ako sekretár Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov. V novembri 2002 ho pápež Ján Pavol II. menoval za arcibiskupa Québecu, čím sa zároveň stal kanadským prímasom. „Kardinál hovorí šiestimi jazykmi a je členom redakcie Communia, časopisu založeného Josephom Ratzngerom a Hansom Ursom von Balthasarom. Pozná kúriu, je Ratzingerovým prívržencom a je dôležitým orientačným bodom kanadskej cirkvi,“ zhŕňa profil budúceho prefekta vatikanista Tornielli.

Známeho nemeckého kardinála Waltera Kaspera na čele Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov by mal zasa nahradiť 60-ročný švajčiarsky biskup Kurt Koch, ktorý od roku 1995 stojí na čele Bazilejskej diecézy.

V najbližších dňoch by mal Benedikt XVI. potvrdiť aj vznik novej Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu. Na čele nového dikastéria rímskej kúrie by mal stáť arcibiskup Rino Fisichella, súčasný rektor Pápežskej lateránskej univerzity a Predseda pápežskej akadémie pre život. Novým rektorom prestížnej pápežskej univerzity by sa mal stať salezián Enrico Dal Covolo. Viac tu.

Zdroj: Sacri Palazzi (Andrea Tornielli blog)

Foto: thomasaquinas.edu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo