Don Gelmini obvinený zo sexuálneho obťažovania

Taliansky prokurátor obvinil 85-ročného kňaza Pierina Gelminiho zo sexuálneho obťažovania mladistvých. Ten akúkoľvek vinu odmieta. Na jeho strane stojí aj pravicový denník Il Giornale.

„Súdny proces dokáže moju nevinu.“ Týmito slovami reagoval známy taliansky kňaz Pierino Gelmini na rozhodnutie sudcu Pierluigiho Panariella prijať žiadosť prokuratúry o začiatok súdneho procesu. Ten bol stanovený na 29. marca 2011. Žaloba sa zakladá na výpovediach dvanástich chlapcov, ktorí sa liečili z drogovej závislosti v komunite Incontro (Stretnutie) a mali byť obeťami sexuálneho obťažovania. V roku 1963 ju založil samotný Gelmini, ktorý sa v Taliansku preslávil pomocou závislým od drog a alkoholu.

Gelminiho obhajoba je presvedčená o svojom víťazstve. „Som si istý úplným zbavením viny,“ uvádza denník Corriere della Sera slová advokáta Filippa Dinacciho. „Jediným zdrojom pokusu o obvinenie sú výpovede zranených osôb plné protirečení a rozporov.“ Gaetano Pinto, právnik bývalých Gelminiho zverencov však hovorí, že zhromaždené svedectvá a telefónne odpočúvania potvrdzujú Gelminiho vinu.

Podľa obžaloby mal Gelmini v rokoch 1997 – 2007 chlapcov nútiť uspokojovať jeho sexuálne potreby. Vyhrážať sa im mal aj svojimi konexiami v politických kruhoch. Denník Il Giornale uverejnil pred niekoľkými dňami jeho výpoveď, v ktorej ponúka svoj pohľad na vec. „Takmer dva roky som znášal ohováračskú a lživú kampaň zostávajúc v zbožnom tichu,“ napísal taliansky kňaz. Podľa jeho slov sú obvinenia, že 80-ročný starec každý deň šesť hodín zneužíval postupne dvadsať chlapcov na smiech. „Rozsudok nad mojím dielom a životom by mohli vyniesť tisícky chlapcov a dievčat, ktoré som zachránil od alkoholu a drog,“ uviedol pre spomínaný taliansky denník, ktorého šéfredaktor Vittorio Feltri sa vo svojom editoriali otvorene postavil na jeho stranu. Paradoxom je, že práve Feltri stál za obvineniami šéfredaktora katolíckeho denníka Avvenire Dina Boffa z homosexuality a obťažovania, ktorých pravdivosť sa dodnes nepotvrdila. Viac tu a tu.

Don Gelmini bol za kňaza vysvätený ešte v roku 1949. Pôsobil vo viacerých talianskych farnostiach, istý čas zastával pozíciu tajomníka kardinála Santiaga Luisa Copella. Jeho komunitu Incontro dnes tvorí 238 domov po celom svete, najmä v Taliansku, ale aj vo Francúzsku, USA, Brazílii, Izraeli či v Thajsku. Odvykacie pobyty v nich absolvovalo už vyše 350 000 mladých. V roku 2008 bol don Gelmini na vlastnú žiadosť preradený do laického stavu.

Zdroj: Corriere della Sera, Il Giornale

Foto: comunitaincontro.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo