Pápež potvrdil rezignáciu biskupa Mixa. Priznal svoje chyby

Vo štvrtok Benedikt XVI. prijal bývalého augsburského biskupa Waltera Mixa. O zbavenie úradu požiadal ešte koncom apríla po viacerých závažných obvineniach. Počas stretnutia s pápežom priznal chyby, kvôli ktorým „stratil dôveru a demisia sa stala nevyhnutnou“.

Mixa odchádza nielen z pozície biskupa Augsburgu, ale prestáva byť aj vojenským ordinárom. Už dlhšie čelil obvineniam, že v 70. a 80. rokoch bil zverencov Detského domova sv. Jozefa v bavorskom Schrobenhausene a nehospodárne nakladal z peniazmi diecézy. Podľa nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung mal Mixa problémy aj s alkoholom. Pápež Mixovu žiadosť o rezignáciu prijal už 4. mája, počas štvrtkového stretnutia bola definitívne potvrdená.

„Biskup Mixa sa na nejakú dobu stiahne do ticha, ústrania a modlitby a po období liečby a zmierenia bude – rovnako ako iní emeritní biskupi – po dohode so svojím nástupcom k dispozícii pre pastoračné úlohy,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Tlačového strediska Svätej stolice. Mixa zdôraznil, že sa snažil svoju biskupskú službu vykonávať svedomito, ale zároveň „so všetkou úprimnosťou a pokorou priznal, že sa dopustil pokleskov a chýb kvôli ktorým stratil dôveru a demisia sa stala nevyhnutnou“. Zároveň znova požiadal o odpustenie a vyjadril nádej, že sa nezabudne na to dobré, čo vykonal.

Nemeckých biskupov pápež požiadal, aby biskupovi Mixovi prejavili svoju priateľskú blízkosť, pochopenie a pomoc a veriacich vyzval, aby s otvoreným srdcom prijali Mixovho nástupcu, ktorého v blízkom čase vymenuje.

Walter Mixa
sa narodil v roku 1941 v Hornom Sliezsku. V roku 1996 prijal biskupské svätenie a stal sa biskupom Eichstättu, od roku 2000 bol aj vojenským ordinárom. Augsburským biskupom sa stal pred piatimi rokmi.

Zdroj: Sala stampa della Santa sede

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo