V Košiciach vysvätili nového pomocného biskupa Marka Forgáča

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Košiciach vysvätili nového pomocného biskupa Marka Forgáča

Marek Forgáč (Foto: TKKBS)

Doterajší duchovný správca košického Univerzitného pastoračného centra prijal biskupskú vysviacku.

V košickej Katedrále svätej Alžbety dnes vysvätili Marka Forgáča, ktorého za pomocného biskupa Košíc a tituálneho biskupa Seleucie menoval Svätý Otec František 11. júna 2016.

Hlavným svätiteľom a kazateľom počas slávnostnej bohoslužby bol Monsignor Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, spolusvätiteľmi kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a arcibiskup Mario Giordana, apoštolský nuncius na Slovensku, ktorý v úvodnej časti obradu prečítal apoštolské poverenie od Svätého Otca Františka.Marek Forgáč prijíma biskupskú vysviacku vkladaním rúk svätiteľa Bernarda Bobera (Foto: TKKBS)

Bober v homílii vyjadril Svätému Otcovi vďaku za nového biskupa pre Košickú arcidiecézu. Marka Forgáča povzbudil, aby si zachoval svoju doterajšiu pokoru, dôveryhodnosť a zodpovednosť a aby si zamiloval všetkých veriacich arcidiecézy. Pripomenul mu príklad obetavosti a svedectva viery svätých košických mučeníkov. Zdôraznil, aby nový biskup vždy pamätal na to, čo si vyvolil ako svoje heslo: „Pán je blízko.“

„Keďže som pôsobil v univerzitnej pastorácii, budem sa okrem iného pravdepodobne starať v našej arcidiecéze o oblasť školstva, k tomu azda príde starostlivosť o kňazov, permanentná formácia a tak ďalej,“ povedal Forgáč v rozhovore tesne pred vysviackou.


Heslom nového pomocného biskupa Košíc sú slová „Domunis Prope“, čo znamená „Pán je blízko“. (Foto: TKKBS)

Forgáč prijal vysviacku v spoločenstve vyše dvadsiatich prítomných slovenských i zahraničných biskupov, kňazov, rehoľníkov a veľkého množstva veriacich, predstaviteľov kultúrneho i spoločenského života.

Čo treba vedieť o novom biskupovi

má 42 rokov,
už ako kaplán pôsobil v Univerzitnom pastoračnom centre,
študoval psychológiu v Ríme,
je prodekan teologickej fakulty,
ako psychológ radí pri výbere kandidátov do seminárov,
pomáha riešiť manželské kauzy na cirkevnom súde.


UPC aj Rím

Marek Forgáč sa narodil 21. januára 1974 v Košiciach. Za kňaza bol vysvätený 19. júna 1999.

Bol kaplánom vo farnostiach Trebišov, Snina a Humenné a kaplánom v Univerzitnom pastoračnom centre v Košiciach (2002 – 2004). V rokoch 2004 až 2007 študoval na Inštitúte psychológie Gregorovej univerzity v Ríme.

Od roku 2007 až doteraz bol duchovným správcom Univerzitného pastoračného centra v Košiciach a zároveň prednáša pastorálnu psychológiu a psychológiu manželstva a rodiny na Teologickej fakulte v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku. Na tejto fakulte pôsobí od roku 2011 ako prodekan pre vedu a výskum.

V rokoch 2008 až 2012 absolvoval doktorandské štúdiá na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. V roku 2015 sa habilitoval ako docent na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach. Svoje odborné služby poskytuje pri prijímaní kandidátov do kňazských seminárov a spolupracuje pri riešení manželských káuz na Metropolitnom súde. Marek Forgáč ovláda anglický, taliansky a nemecký jazyk.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo