Aj pápeži boli v mladosti zamilovaní

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Aj pápeži boli v mladosti zamilovaní

Zamilovanosťou si v mladom veku prešiel Pius XII., Benedikt XVI., aj súčasný pápež František. Foto - Flickr

V čase dospievania sa zaľúbil František, Benedikt XVI. aj Pius XII. Kým súčasný pápež sa zo stavu zamilovanosti dostal po niekoľkých dňoch, jeho predchodcovia to mali náročnejšie.

Informáciou o zamilovanosti mladého Josepha Ratzingera prekvapil novinár Peter Seewald, ktorému minulý týždeň vyšla kniha rozhovorov s emeritným pápežom. Aj keď Benedikt XVI. sa tejto etape svojho života vyhol, indiskrétnosť si dovolil Seewald v rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit.

Emeritný pápež v mladosti prežil veľkú lásku, ktorá mu sťažila rozhodovanie pre celibát, prezradil nemecký novinár. „Bol naozaj pekným a elegantným mladíkom, estétom, ktorý písal poéziu a čítal Hermanna Hesseho. Jeden z jeho spolužiakov mi rozprával, že Joseph Ratzinger robil dojem na ženy a bolo to aj naopak. Rozhodnutie pre celibát nebolo preňho jednoduché,“ dodal Seewald. Keď sa emeritného pápeža spýtal, prečo obdobie zamilovanosti nespomenul vo svojej autobiografii Z môjho života (v slovenčine vyšla v rokoch 2005 a 2013), s veľavravným úsmevom odpovedal, že sa to tam jednoducho nezmestilo.

Prečítajte si aj
Vládnutie nebola moja silná stránka. Benedikt XVI. bilancuje pontifikát Zdieľať

Pápež František hovoril o svojej zamilovanosti dokonca sám od seba. „Keď som bol seminarista, očarilo ma jedno dievča, ktoré som spoznal na svadbe svojho strýka. Prekvapila ma jej krása, jasnosť jej intelektu... a tak mi nejaký čas nevychádzala z hlavy. Keď som sa po svadbe vrátil do seminára, celý týždeň som sa nedokázal modliť, pretože keď som sa o to pokúsil, vynorilo sa mi v hlave dievča,“ prezradil súčasný pápež v knihe rozhovorov s rabínom Abrahamom Skorkom O nebi a zemi (v slovenčine vyšla v roku 2013). Napriek chvíľkovému očareniu „znova som si vybral alebo som sa nechal povolať na kňazskú cestu“.

Pápež František si myslí, že nie je nič prekvapivé na tom, keď sa takéto veci stávajú mladým adeptom kňazstva. „Keď nejaký seminarista takto rozmýšľa, pomôžem mu odísť v pokoji, aby bol dobrým kresťanom, a nie zlým kňazom,“ dodal František.

Zamilovaný bol aj 13-ročný Eugenio Pacelli. Budúci pápež Pius XII. dokonca zložil báseň s názvom Santa Marinella 1889, v ktorej vyjadril sympatie dievčaťu menom Lucia. Pochádzala z dediny Onano, do ktorej mladý Eugenio chodil navštevovať svojich starých rodičov. Po zvolení za pápeža Pia XII. v roku 1939 miestny farár Matteo Alfonsi dokonca vyhlásil, že ak by Lucia povedala svoje áno, Pacelli by sa nestal pápežom.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo