Vatikán odsúdil pálenie Koránu

Pápežská rada pre medzináboženský dialóg včera vydala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila „vážne znepokojenie“ nad úmyslom malej americkej protestantskej cirkvi Dove World Outreach Center páliť 11. septembra výtlačky Koránu. Tzv. Dňom pálenia Koránu si chce pripomenúť teroristické útoky spred deviatich rokov.

Liekom na „skľučujúce prejavy násilia“ nemôže byť „vážne zhanobenie knihy považovanej jedným náboženským spoločenstvom za posvätnú“. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že „každé náboženstvo s príslušnými posvätnými knihami, miestami kultu a symbolmi má právo na rešpekt a ochranu,“ nakoľko rešpekt si zasluhuje každá ľudská osoba hlásiaca sa k istému vierovyznaniu.

Spomienka na 11. september 2001 by mala vychádzať z hlbokej solidarity s tými, ktorých táto tragická udalosť zasiahla. „Všetci náboženskí predstavitelia a všetci veriaci sú povolaní neustále odsudzovať každú formu násilia, osobitne toho, ktoré sa koná v mene náboženstva,“ píše sa ďalej vo vyhlásení dikastéria, na čele ktorého stojí francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran.

Dokument v závere pripomína slová Benedikta XVI., ktoré adresoval novému veľvyslancovi Maroka v roku 2006 pri príležitosti odovzdania jeho poverovacích listín: „Intolerancia a násilie nemôžu byť nikdy ospravedlnené ako odpovede na urážky, pretože sa nezhodujú s posvätnými princípmi náboženstva.“

Podľa dnešného vydania vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano iniciatívu Dove World Outreach Center a jej lídra Terryho Jonesa označil za „nezodpovednú a nemorálnu“ aj chaldejský arcibiskup irackého Kirkuku Louis Sako. Agentúra Zenit zas priniesla vyhlásenie emeritného arcibiskupa Washingtonu, kardinála Theodora McCarricka, ktorý Deň pálenia Koránu označil za „antiislamské blúznenie“ a následne dodal: „Pre nás je skutočná Amerika miestom, kde sú náboženstvá rešpektované.“

Už v minulosti sa predstavitelia Katolíckej cirkvi viackrát postavili na obranu práv moslimov. Vo februári tohto roku sa napríklad francúzski biskupi postavili proti návrhu vlády zakázať nosenie buriek. V novembri minulého roka zasa švajčiarski biskupi skritizovali výsledok referenda, v ktorom sa väčšina Švajčiarov vyslovila proti výstavbe minaretov. Viac tu.

Zdroj: Tlačové stredisko Svätej stolice, L´Osservatore Romano (9.9.2010), Zenit

Foto: sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo