USA: Gregoryho Wilsona nepopravia. Orodoval zaňho aj pápež

Zajtra mal byť smrtiacou injekciou v americkom štáte Kentucky popravený Gregory Wilson. Sudca však tento týždeň popravu odložil. Za muža odsúdeného za vraždu a znásilnenie sa prihovoril aj pápež Benedikt XVI. Tradičné učenie cirkvi pritom trest smrti nevylučuje.

„Milosrdenstvo je jediným spôsobom uzdravenia a darovania nádeje,“ uviedol po minulotýždňovom stretnutí s guvernérom amerického štátu Kentucky Stevom Beshearom arcibiskup Lousville Joseph Kurtz. Spolu s výkonným riaditeľom Kentucky Council of Churches Marianom McClure Taylorom mu predložili žiadosť o zrušenie trestu smrti Gregoryho Wilsona. 53-ročný muž bol odsúdený ešte v roku 1988 za únos, znásilnenie a vraždu 36-ročnej Deborah Polley.

Arcibiskup Kurtz prezentoval kentuckému guvernérovi aj list apoštolského nuncia Pietra Sambiho, v ktorom ho v pápežovom mene požiadal o zrušenie popravy. Najzávažnejším argumentom je informácia, že vo veku 14 rokov mal Wilson IQ na úrovni iba 62 bodov. Podľa trestného poriadku je osoba, ktorá má IQ nižšie ako 70 považovaná za mentálne nespôsobilú a podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu USA nemôžu byť takýto jedinci popravení. Sudca Phillip Stepherd na základe týchto skutočností rozhodol o zastavení výkonu trestu.

Aj keď predstavitelia Katolíckej cirkvi odsudzujú vykonávanie trestu smrti, tradičné cirkevné učenie nevylučuje použitie tohto trestu, „ak by bol jedinou možnou cestou na účinnú obranu ľudských životov pred nespravodlivým útočníkom“. Katechizmus Katolíckej cirkvi v bode 2267 však zároveň dodáva, že ak na obranu a ochranu bezpečnosti osôb stačia nekrvavé prostriedky, majú sa použiť tie. „A skutočne dnes, keď už štát má k dispozícii možnosti účinne potlačiť zločin tak, že zneškodní páchateľa a pritom mu definitívne neodníme možnosť vykúpiť sa, prípady, v ktorých je absolútne nevyhnutné usmrtiť vinníka, sú už veľmi zriedkavé, ak sa ešte vôbec skutočne vyskytujú.“

Zdroj: Zenit, Catholic News Agency

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo