Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. september 2016

Duch Assisi spája náboženstvá už tridsať rokov (Vatikánska sedma)

Studená vojna, konflikt v bývalej Juhoslávii, útok na WTC, vyčíňanie Islamského štátu. Vždy, keď sa svet zmietal v násilí, pápeži prichádzali do Assisi, aby sa spolu s predstaviteľmi ostatných cirkví a svetových náboženstiev modlili za mier.
Duch Assisi spája náboženstvá už tridsať rokov (Vatikánska sedma)

Medzináboženského modlitbového stretnutia v Assisi sa v roku 2011 zúčastnil aj pápež Benedikt XVI. Foto - TASR/AP

Prvýkrát medzináboženské modlitbové stretnutie zvolal do mesta svätého Františka pápež Ján Pavol II. „Nikdy viac násilie! Nikdy viac vojna! Nikdy viac terorizmus! V mene Boha nech každé náboženstvo šíri na zemi spravodlivosť a mier, odpustenie a život, lásku!“ prihovoril sa 27. októbra 1986 poľský pápež.

Pri príležitosti tridsiateho výročia Svetového sa na dni modlitby za pokoj v Assisi uplynulý týždeň zúčastnil pápež František spolu so štyrmi stovkami náboženských predstaviteľov. Hlavným organizátorom stretnutia bola Komunita sv. Egídia spolu s miestnou diecézou a františkánskou komunitou.

„Naše náboženské tradície sú rozdielne. Rozdielnosť však pre nás nie je dôvodom pre konflikt, polemiku alebo studený odstup. Dnes sme sa nemodlili jedni proti druhým, ako sa to, bohužiaľ, stalo niekedy v histórii. Bez synkretizmu a bez relativizmu sme sa modlili jedni vedľa druhých, jedni za druhých,“ povedal v príhovore k náboženským predstaviteľom Svätý Otec.

Okrem ekumenickej modlitby s kresťanskými predstaviteľmi v Bazilike sv. Františka v Assisi absolvoval aj obed s obeťami vojnových konfliktov. „Teraz sa robia rozdiely medzi kresťanmi a moslimami, pred vojnou však neexistovali rozdiely. Každý z nás praktizoval svoje náboženstvo v krajine, ktorá vytvárala mozaiku skrze rozličné kultúry, jazyky a náboženstvá,“ uviedla utečenkyňa Tamar Mikalli zo sýrskeho Aleppa.

Na záver stretnutia náboženskí predstavitelia podpísali mierovú výzvu. „Pokoj je menom Boha. Kto vzýva Božie meno na ospravedlnenie terorizmu, násilia a vojny, nekráča Jeho cestou: vojna v mene náboženstva sa stáva vojnou proti samotnému náboženstvu. S pevným presvedčením tak potvrdzujeme, že násilie a terorizmus odporujú skutočnému náboženskému duchu,“ deklarovali náboženskí lídri.

Náboženskí predstavitelia o stretnutí v Assisi

„Zatiaľ čo sa my dnes modlíme, bolo by správne, aby každý z nás pocítil hanbu. Hanbu za to: že ľudia, naši bratia, sú schopní robiť niečo také. Dnešok je dňom modlitby, pokánia, náreku za pokoj; dňom, v ktorom počuť nárek chudobného. Nech nám tento nárek otvorí srdce pre milosrdenstvo, lásku a zachráni nás od egoizmu.“

pápež František

„Musíme byť schopní spýtať sa samých seba, kde sme možno pochybili alebo kde sme neboli dostatočne pozorní, lebo sa objavili fundamentalizmy, ktoré ohrozujú nielen dialóg s inými, ale aj dialóg vo vnútri každého z nás, naše samotné spolužitie.“

ekumenický patriarcha Konštantínopola Bartolomej I.

„Dialóg znamená veľmi starostlivé načúvanie, ktoré má niekedy väčšiu hodnotu ako rozprávanie. Prial by som si, aby nastal prielom v ekumenizme vo vnútri Cirkvi, prielom smerom k rozoznávaniu nášho spoločného učeníctva v Ježišovi Kristovi.“

anglikánsky prímas Justin Welby

„Pre mňa je ,duch Assisi‘ najlepším príkladom pokory a svätosti a je odpoveďou na tragédiu šoa a všetky vojny. Lebo na tomto mieste hovoríme svetu, že je možné spriateliť sa a žiť spoločne v pokoji, i keď sme rozdielni.“

izraelský rabín David Brodman

„,Duch Assisi‘ nás od roku 1986 vedie k spoločnému stretnutiu, aby sme zhmotnili naše spoločné ideály pre mierové spolužitie a spoluprácu; aby sme povedali a konkrétnymi činmi ukázali, že násilný extrémizmus v mene náboženstva je naozaj zneužitím a dokonca zneužitím náboženstva.“

Inzercia

indonézsky moslim Din Syamsuddin

„Úprimne si prajem, aby sa nepretržité modlitby rôznych náboženských organizácií od Východu až po Západ, ktoré majú za cieľ zjednotiť ľudstvo, s istotou dostali k Bohu a k Buddhovi.“

hlavný predstaviteľ budhistickej školy Tendai v Japonsku Koei Morikawa

Zdroj: Tlačová kancelária KBS

Jednou vetou

Katechéti z celého sveta slávili v Ríme svoje jubileum v rámci Svätého roka milosrdenstva.

Pápež František schválil nové smernice o lekárskom potvrdení zázrakov.

Zmiešaná medzinárodná komisia pre teologický dialóg medzi Katolíckou cirkvou a pravoslávnymi cirkvami prijala dokument o synodalite a primáte v prvom tisícročí.

V Nemecku blahorečili kňaza českého pôvodu Engelmara Unzeitiga, ktorý zomrel v koncentračnom tábore na konci druhej svetovej vojny.


Svätý Otec prijal rodiny obetí teroristického útoku v Nice, ku ktorému došlo v júli tohto roku. Foto – TASR/AP

Pápež František prijal na audiencii talianskych novinárov.

Na generálnej audiencii s pápežom Františkom sa uplynulý týždeň zúčastnili aj stovky Slovákov.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.