Pápež sa v Londýne stretol s obeťami zneužívania

Mimo oficiálneho programu sa Benedikt XVI. stretol s piatimi obeťami sexuálneho zneužívania katolíckymi kňazmi a so zástupcami cirkevných organizácií venujúcich sa ochrane detí. Počas štvordňovej apoštolskej cesty sa k sexuálnym škandálom vyjadril štyrikrát.

Vyše polhodinové stretnutie sa uskutočnilo v sobotu popoludní v priestoroch apoštolskej nunciatúry v Londýne. Podľa vyhlásenia Tlačového strediska Svätej stolice si pápež vypočul osobné príbehy prítomných obetí a „vyjadril hlbokú bolesť a zahanbenie pre ich utrpenie a utrpenie ich rodín“. Nasledovala spoločná modlitba a pápežovo uistenie, že cirkev „pokračuje v zavádzaní účinných opatrení na ochranu mladých, robiac všetko možné pre preskúmanie obvinení , spoluprácu s občianskymi autoritami a vo vydávaní spravodlivosti klerikov a rehoľníkov obvinených z týchto závažných kriminálnych činov“. V rámci stretnutia Benedikt XVI. prítomných požiadal, aby sa pokúsili o prekonanie vnútornej úzkosti a o život v novej nádeji. Vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli upresnil, že obete pochádzali z Londýna, Yorkshiru a zo Škótska. Vatikanista Sandro Magister z týždenníka L´Espresso k tomu doplnil, že išlo o štyri ženy a jedného muža.

V ten istý deň sa pápež stretol aj so zástupcami organizácie National Catholic Safeguarding Commission, vedenej Billom Killgallonom, ktorá sa venuje ochrane detí. „Cirkev má dlhú tradíciu ochrany detí, od prvých rokov ich života až po vek dospelosti. Nasleduje tak príklad Kristovej náklonnosti, ktorí žehnal prichádzajúce deti a svojich učeníkov učil, že takým ako sú oni patrí nebeské kráľovstvo,“ povedal pápež vo svojom krátkom príhovore a následne vyjadril ľútosť nad tým, že sexuálne škandály odporujú tejto tradícii. „Všetci sme si oveľa viac vedomí potreby chrániť deti a vy ste dôležitou súčasťou rozsiahlej odpovede cirkvi na tento problém,“ dodal. Prijaté opatrenia, ako napr. Záverečná správa nezávislého prieskumu ochrany detí v rámci Katolíckej cirkvi v Anglicku a Walese, známa aj pod názvom Nolan Report, majú byť podľa pápeža zárukou, že prijaté opatrenia sú účinné a akékoľvek obvinenie je posudzované promptne a dôsledne. Vatikanista Magister si všimol, že kým v Austrálii, USA a na Malte sa pápež stretol len s obeťami zneužívania, tentokrát prijal aj zástupcov organizácie venujúcej sa preventívnej ochrane mladistvých.

Pápež Benedikt XVI. sa k téme sexuálneho zneužívania vyjadril už počas tlačovej besedy na palube lietadla smerujúceho z Ríma do Edinburgu. „Musím povedať, že tieto odhalenia boli pre mňa šokujúce. Je ťažké pochopiť ako bola možná takáto degenerácia kňazskej služby,“ odpovedal na novinársku otázku a dodal, že je „smutné, že ani vedenie cirkvi nebolo dostatočne ostražité, rýchle a rozhodné v zavedení potrebných opatrení“. Cirkev musí teraz prejsť obdobím pokánia, pokory, obnovy a znovuosvojením si absolútnej otvorenosti. K tomu sú podľa neho potrebné tri veci: pomoc obetiam, spravodlivý trest pre vinníkov a prevencia pri výbere kandidátov kňazstva a ich výchove. Pri druhom bode Benedikt XVI. zdôraznil, že vinníkov nestačí spravodlivo potrestať, ale je potrebné prekaziť im akýkoľvek kontakt s mladistvými, pretože „vieme, že ide o chorobu a slobodná vôľa vtedy nefunguje, teda musíme tieto osoby ochrániť pred sebou samými“.

Problematiky zneužívania sa dotkol aj v homílii počas liturgie vo westminsterskej katedrále. Úvaha nad centrálnym krížom chrámu zasväteného Najsvätejšej krvi Kristovej ho priviedla nielen k odkazu na mučeníkov, prenasledovaných kresťanov a inak trpiacich, ale aj k poukázaniu na „nesmierne utrpenie spôsobené zneužívaním detí“. Na internetových portáloch najväčších talianskych denníkov sa ihneď objavili titulky, podľa ktorých pápež postavil zneužité obete na úroveň mučeníkov. Voči takejto interpretácii sa však ohradil vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari: „Pápež absolútne nespojil mučeníkov s obeťami pedofílie. Mučeníkom je ten, kto trpí a položí vlastný život za vieru. Nikto iný.“

Foto: pope-ratz.blogspot.com

Súvisiaci článok:
Obeť zneužívania: Pápež pri mojich slovách plakal

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo