Vatikán sa zastal šéfa svojej banky

Mnohé svetové, aj slovenské médiá priniesli v uplynulých dňoch informáciu, že talianska prokuratúra začala vyšetrovanie podozrivých transakcií Inštitútu pre náboženské diela (IOR), tzv. vatikánskej banky a na jej účte zablokovala 23 miliónov euro. Svätá stolica rázne odmietla obvinenia z prania špinavých peňazí.

„Svätá stolica vyjadruje prekvapenie a údiv nad podnetom rímskej prokuratúry aj vzhľadom k tomu, že potrebné informácie sú k dispozícii príslušnému úradu Banca d´Italia
(talianska centrálna banka, pozn.) a podobné operácie v talianskych finančných inštitúciách bežne prebiehajú,“ uviedol v stredajšom tlačovom vyhlásení vatikánsky štátny sekretariát (slovenský preklad tu), ktorý zároveň vyjadril plnú dôveru vedeniu Inštitútu pre náboženské diela, prezidentovi Ettorovi Gottimu Tedeschimu (na obr.) a generálnemu riaditeľovi Paolovi Ciprianovi. „Bezúhonnosť a dôveryhodnosť profesora Gottiho Tedeschiho sú dobre známe v národných aj medzinárodných finančných kruhoch,“ dodal včera vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

V stanovisku, ktoré včera poskytol riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Federico Lombardi britskému denníku Financial Times (slovenský preklad tu) sa uvádza, že „počnúc dňom svojho vymenovania, a v súlade s mimoriadnym poslaním, ktorým bol poverený od najvyšších vatikánskych predstaviteľov a Inšpekčného výboru IOR, prezident Gotti Tedeschi pracuje s veľkou angažovanosťou, aby zaistil absolútnu transparentnosť aktivít IOR, a ich zladenie s normami a procedúrami, ktoré umožnia Svätej stolici dostať sa na tzv. biely zoznam“. Tento zoznam potvrdzuje, že banky, ktoré sú v ňom zapísané dodržiavajú normy proti praniu špinavých peňazí.

„Povaha a ciele transakcií podliehajúcich vyšetrovaniu mohli byť vyjasnené s úplnou jednoduchosťou, nakoľko ide o transakcie, ktorých príjemcom je sám IOR na účtoch, ktoré vlastní v iných inštitúciách. Súčasný problém bol spôsobený aktuálne vyšetrovaným nedorozumením medzi inštitútom a bankou, ktorá obdržala prevodný príkaz,“ konštatoval ďalej hovorca Lombardi.

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo