VATIKÁNSKA SEDMA: Perie Vatikán špinavé peniaze?

Inštitút pre náboženské diela, známejší ako vatikánska banka, bol minulý týždeň obvinený z podozrivých transakcií zaváňajúcich praním špinavých peňazí. Čo sa vlastne stalo a ako celý prípad vysvetľuje Vatikán?

Začiatkom týždňa talianske médiá oznámili, že sudkyňa Maria Teresa Covatta na žiadosť miestnej prokuratúry zablokovala na účte Inštitútu pre náboženské diela (IOR) vedeného v banke Credito Artigiano 23 miliónov eur. Dôvodom bolo podozrenie, že vatikánska banka porušila zákon z roku 2007, ktorým boli v Taliansku aplikované nariadenia EÚ brániace praniu špinavých peňazí a ktoré nariaďujú ohlásiť každú väčšiu bankovú transakciu. Zanedbanie tejto povinnosti môže znamenať rok väzenia a pokutu v rozmedzí od 500 do 5000 eur. Za úmyselné obídenie týchto nariadení môže vinník dostať až tri roky väzenia a pokutu vo výške až 50 000 eur.

Nevinné obete?

Pochybnosti talianskych úradov vzbudil prevod 20 miliónov eur, ktoré vatikánska banka poslala na účet vedený vo frankfurtskej pobočke americkej banky JP Morgan. Ďalšie tri milióny mali skončiť v talianskej banke Banca del Fucino. Na zodpovednosť je braný samotný prezident IOR Ettore Gotti Tedeschi a generálny riaditeľ Paolo Cipriani. Obaja sú vo svojich funkciách len od septembra minulého roku a akékoľvek obvinenia tvrdo odmietajú. „Cítim trpkosť a poníženie. Spolu s generálnym riaditeľom Paolom Ciprianim sme sa usilovali čeliť problémom, pre ktoré sme dnes vyšetrovaní,“ uviedol v rozhovore pre denník Il Giornale Gotti Tedeschi, ktorý obdivuje spiritualitu hnutia Opus Dei. „Boh je prítomný vo všetkom, čo robím,“ dodal.

Svojich ľudí sa rázne zastala aj Svätá stolica. „Svätá stolica vyjadruje prekvapenie a údiv nad podnetom rímskej prokuratúry aj vzhľadom k tomu, že potrebné informácie sú k dispozícii príslušnému úradu Banca d´Italia (talianska centrálna banka, pozn.) a podobné operácie v talianskych finančných inštitúciách bežne prebiehajú,“ uviedol v stredajšom tlačovom vyhlásení vatikánsky štátny sekretariát.

"Na mušku sme sa dostali práve vo chvíli, keď sme začali čo najintenzívnejšie pracovať na zavedení noriem zabraňujúcich praniu špinavých peňazí." Zdieľať

„Bezúhonnosť a dôveryhodnosť profesora Gottiho Tedeschiho sú dobre známe v národných aj medzinárodných finančných kruhoch,“ dodal vatikánsky denník L´Osservatore Romano, pre ktorý súčasný šéf vatikánskej banky napísal v uplynulých dvoch rokoch desiatky článkov o finančnej etike.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi sa snažil celý prípad pre denník Financial Times vysvetliť tým, že príjemcom peňazí mala byť samotná vatikánska banka, ktorá ich len presúvala na svoje účty v iných finančných domoch. „Súčasný problém bol spôsobený aktuálne vyšetrovaným nedorozumením medzi IOR a bankou, ktorá obdržala prevodný príkaz,“ vysvetľoval Lombardi, podľa ktorého Gotti Tedeschi od nástupu do funkcie „pracuje s veľkou angažovanosťou, aby zaistil absolútnu transparentnosť aktivít IOR, a ich zladenie s normami a procedúrami, ktoré umožnia Svätej stolici dostať sa na tzv. biely zoznam (White list)“.

Útok proti Vatikánu

Šesťdesiatpäťročný Gotti Tedeschi, otec piatich detí, profesor finančnej etiky na Katolíckej univerzite v Miláne a poradca talianskeho ministra financií sa domnieva, že procedurálna chyba bola využitá ako zámienka k útoku na jeho osobu, vatikánsku banku a samotný Vatikán. „Na mušku sme sa dostali práve vo chvíli, keď sme začali čo najintenzívnejšie pracovať na zavedení noriem zabraňujúcich praniu špinavých peňazí. Vatikánsky štátny sekretár Bertone už poveril kardinála Attilia Nicolu vedením oddelenia vnútornej kontroly, ktoré bude musieť kontrolovať zavedenie všetkých noriem potrebných pre zaradenie na tzv. biely zoznam. Sme ochotní poskytnúť akékoľvek informácie, stačilo nás len požiadať a nie biť nás na prvých stránkach novín,“ povedal v rozhovore Gotti Tedeschi

Aktuálna kauza nie je prvou, ktorá poznačila povesť vatikánskej banky. Najznámejším je prípad spred tridsiatich rokov. Kolaps banky Banco Ambrosiano, za ktorou stála vatikánska banka, viedol k sérii vyšetrovaní. Obvinený bol aj dlhoročný šéf IOR arcibiskup Paul Casimir Marcinkus, ktorý bol neskôr oslobodený a zomrel pred štyrmi rokmi. Šéfa Banco Ambrosiano Roberta Calviho našli v roku 1982 obeseného na jednom z londýnskych mostov.

Podľa talianskeho denníka La Repubblica sa kauzy banke nevyhýbali ani v poslednom období. Takmer dva roky prebieha vyšetrovanie desiatky finančných domov, ktoré mali kontakty s vatikánskou bankou. Dôvodom je opäť nedodržiavanie noriem ohľadom prania špinavých peňazí. Preverované sú aj transakcie vo výške 180 miliónov eur, ktoré boli v rokoch 2006 – 2008 realizované medzi IOR a Banca di Roma.

Aktíva za 5 miliárd eur

Inštitút pre náboženské diela bol založený pápežom Piom XII. v roku 1942 a zreformovaný Jánom Pavlom II. v roku 1990. „IOR nie je bankou v zmysle bežnej definície tohto termínu. Je to inštitút, ktorý spravuje aktíva katolíckych inštitúcií, ktorých cieľom je vykonávať náboženský a charitatívny apoštolát na medzinárodnej úrovni. IOR je situovaný v rámci teritória Mestského štátu Vatikán, inými slovami, mimo jurisdikcie a kontroly rôznych národných bánk,“ upresňuje hovorca Lombardi. V súčasnosti zamestnáva asi 130 ľudí a bežné účty má v nej asi 44 000 klientov, pričom väčšinou ide o cirkevné inštitúcie. Celkové imanie vatikánskej banky sa podľa Radio Vaticana odhaduje na 5 miliárd eur.

Hlavnými orgánmi vatikánskej banky sú komisia kardinálov, dozorná a výkonná rada. Najvyššie stojí spomínaná komisia kardinálov, ktorú tvorí päť kardinálov na čele s vatikánskym štátnym sekretárom. Práve oni majú právo menovať a odvolávať prezidenta banky a členov dozornej a výkonnej rady. Dozornú radu tvoria vždy piati laici volení na päť rokov, ktorí sú uznávanými ekonómami a finančníkmi.

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com (licencia Creative Commons), radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo