Pár slov o podobe Boha

Denník SME ma požiadal o odpoveď na otázku Ako vyzerá Boh? Časť z nich sa objavila v rovnomennom článku Karola Sudora.


Tým, že Biblia predstavuje Boha ako Otca, väčšina veriacich, vrátane mňa, si ho automaticky predstaví ako muža. Napokon, každý kresťan sa v modlitbe, ktorú Ježiš Kristus naučil svojich apoštolov, prihovára k Bohu slovami Otče náš...

V starozákonnej knihe proroka Izaiáša sa však nachádzajú dve miesta, kde sa Boh hlási k roli matky: „Či zabudne žena na svoje nemluvňa a nemá zľutovania nad plodom svojho lona? I keby ona zabudla, ja nezabudnem na teba“ (49, 15); „Ako keď niekoho teší matka, tak vás budem ja tešiť a v Jeruzaleme sa potešíte“ (66, 13).

Materský rozmer Boha zdôrazňuje aj feministická teológia. Medzinárodná aliancia Jany z Arcu, jedna z prvých katolíckych feministických organizácií, ktorá vznikla začiatkom 20. storočia vo Veľkej Británii, mala poznávacie heslo, ktoré znelo: „Proste Boha. Ona vás vypočuje.“ Rovnako tzv. čierna teológia sa postavila proti vnímaniu Boha ako bieleho muža. Černota Boha bola pre nich odrazom skutočnosti, že Boh sa stal jedným zo slabých a utláčaných.

Katolícky teológ Karl Rahner zdôrazňuje, že keď hovoríme o Bohu ako o Otcovi, nehovoríme o inom, ako o Bohu - Matke. Tým chcel povedať, že vnímanie Boha v ľudských kategóriách by nás nemalo zviesť k identifikovaniu Boha s jedným z pohlaví či s jednou z rás. Otec alebo matka sú síce najpriliehavejšie metafory pre označenie toho, ktorý miluje a stará sa, ale ani ony nedokážu vystihnúť veľkosť Božej lásky a starostlivosti.

V niektorých prípadoch však môže byť označovanie Boha za Otca kontraproduktívne. Najmä malé deti vnímajú Božiu dobrotu podľa dobroty svojho pozemského otca. Ak je alkoholikom a násilníkom, dieťa len s ťažkosťami dokáže vnímať Boha ako milujúceho otca.

Tým, že z Najsvätejšej trojice si ľudia najľahšie dokážu predstaviť Ježiša, ktorý je pre nich vďaka svojej historickej existencii najhmotnejší, prežívajú najintenzívnejší duchovný vzťah práve k druhej božskej osobe. Ježiš však zdôrazňoval, že kto vidí jeho, vidí Otca.

Foto: sxc.hu

Súvisiace články:

Pár slov o odídených kňazoch


Pár slov o spovedi

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo