Pápež v Británii hľadal spojencov

Sekularizácia súčasnej spoločnosti tlačí kresťanské cirkvi k vzájomnej spolupráci. Potvrdila to aj minulotýždňová návšteva pápeža Benedikta XVI. na britských ostrovoch.

Apoštolská cesta Benedikta XVI. do Škótska a Anglicka bola od začiatku vykresľovaná ako problematická. Návrh britských ateistov Richarda Dawkinsa a Christophera Hitchensa zatknúť pápeža a obviniť ho zo zločinov proti ľudskosti či avizované protesty len umocňovali pocit dusnej atmosféry. Výsledky prieskumu agentúry Ipsos, podľa ktorých len 11% Britov odmietlo návštevu pápeža, 25% ju podporilo a až 63% respondentov bola ľahostajná, ukázali, že Britov neovláda ani tak duch antikatolicizmu, ako skôr náboženskej ľahostajnosti.

Spojenci a nepriatelia

Pápežove príhovory k anglikánskemu prímasovi Rowanovi Williamsovi a k predstaviteľom svetových náboženstiev potvrdili, že Benedikt XVI. vidí v kresťanských cirkvách a svetových náboženstvách spojencov v boji proti mravnému relativizmu a vytláčaniu náboženstva do súkromnej sféry. Prítomným židom, moslimom, budhistom a zástupcom ďalších vierovyznaní vyjadril v mene celej Katolíckej cirkvi uznanie za svedectvo, ktoré vydávajú v dobe, v ktorej náboženstvo nie je vždy chápané a ocenené. Benedikt XVI. zastáva medzináboženský a ekumenický dialóg v praxi, čo znamená neobmedzovať sa len na teologický dialóg, ale „žiť bok po boku a učiť sa jeden od druhého, takže porastie vzájomné porozumenie a úcta“.

Kým náboženských lídrov si pápež svojimi názormi získal, ateistov si ešte viac pohneval. Počas úvodného stretnutia s kráľovnou Alžbetou II. označil nacizmus za prejav ateistického extrémizmu, ktorého dôsledkom je znetvorený pohľad na človeka a spoločnosť. Pápežovo vyjadrenie síce vyznelo ako provokatívny odkaz Dawkinsovi a Hitchensovi, ale nijako sa nevymykalo jeho predchádzajúcim vyjadreniam.

O škandáloch štyrikrát

Vzťahu medzi sekulárnou spoločnosťou a náboženstvom venoval Benedikt XVI. svoj príhovor k obom komorám britského parlamentu vo Westminister Hall. Aj keď sa náboženstvo kvôli svojím deformáciám ako sú fundamentalizmus či sektárstvo javí ako problematický prvok spoločenského života, je plnohodnotným partnerom sekulárnej racionality, s ktorou sa vzájomne obohacuje a koriguje. Tento názor Benedikt XVI. personifikoval v osobe anglického intelektuála a konvertitu z anglikanizmu na katolicizmus Johna Henryho Newmana, ktorého vyhlásil za blahoslaveného.

Bežní Briti očakávali najmä to, ako sa hlava Katolíckej cirkvi postaví k prípadom sexuálneho zneužívania mladistvých príslušníkmi kléru. K problému sa napokon počas štyroch dní vyjadril až štyrikrát. S piatimi obeťami zneužívania sa stretol aj osobne. Viacerí pozorovatelia si tiež všimli nečakane prívetivé slová na adresu britského multikulturalizmu. Pápež tak prekryl mediálnu búrku okolo slov kardinála Waltera Kaspera, ktorý pred začiatkom cesty narážal na množstvo imigrantov slovami, že na londýnskom letisku Heathrow sa človek cíti ako v krajine tretieho sveta.

Článok bol publikovaný vo včerajšom vydaní denníka SME.

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo