Pápež nečakane navštívil talianske mesto zničené zemetrasením

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež nečakane navštívil talianske mesto zničené zemetrasením

Pápež František sa v Amatrice osamote vybral doprostred trosiek budov, kde zotrval v tichej modlitbe. Foto - TASR/AP

Ešte v nedeľu hovoril, že do mesta zničeného zemetrasením určite pricestuje, len nevie kedy. No v stredu dopoludnia už stál uprostred zborených budov a zhováral sa s miestnymi obyvateľmi.

Pápež František pricestoval do stredotalianskeho mesta Amatrice, ktoré koncom augusta zničilo rozsiahle zemetrasenie, úplne nečakane. Krátko po deviatej hodine podľa vatikánskeho portálu news.va vystúpil z golfu s tmavými sklami a zamieril priamo do provizórnej školy, ktorú civilná ochrana postavila z červených veľkoobjemových kontajnerov. V sprievode miestneho biskupa sa porozprával s učiteľmi a žiakmi, ktorí mu darovali kresby, na ktorých stvárnili svoje spomienky na tragický deň.

„Od prvej chvíle som cítil, že musím prísť medzi vás. Len aby som povedal, že som vám blízko, že som vám blízko, nič viac, a že sa modlím, modlím sa za vás. Blízkosť a modlitba, to je môj dar pre vás,“ povedal pápež v spontánnom príhovore pred školou. Potom požehnal miestnych obyvateľov a pomodlil sa s nimi modlitbu Zdravas Mária za všetky obete zemetrasenia. Priamo v Amatrice zahynulo 236 osôb. Ďalšia päťdesiatka zahynula v Arquata del Tronto a 11 ľudí v Accumoli. Zranenia utrpeli takmer štyri stovky obyvateľov a 2 500 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. Z Amatrice sa pápež vybral aj do týchto postihnutých obcí.

František sa postupne rozprával s miestnymi záchranármi, požiarnikmi, kňazmi či starostom. „Dívajme sa stále vpred. Dopredu, odvahu a pomáhajme si navzájom. Lepšie sa kráča spoločne, nie osamotene. Vpred!“ povzbudzoval ich pápež. Potom sa osamote vybral doprostred trosiek budov, kde zotrval v tichej modlitbe.

Pred odchodom do ďalších zničených obcí pápež zavítal do mesta Rieti, kde sa v sociálnom stredisku naobedoval so starými a chorými, ktorí tu boli evakuovaní po zemetrasení.  


Pápež sa v zemetrasením zničenom Amatrice modlil a rozprával s miestnymi obyvateľmi. Na záberoch v rozhovore s požiarnikom a starostom Sergiom Prozzim. Foto (3) – TASR/AP

Pápež František oznámil zámer navštíviť zemetrasením postihnutý región už krátko po tragickej udalosti. „Len čo to bude možné, aj ja dúfam, že za vami prídem, aby som vám osobne priniesol útechu viery, objatie otca a brata a posilu v kresťanskej nádeji,“ povedal pri modlitbe za obete zemetrasenia v nedeľu 28. augusta.

Keď sa ho však novinári túto nedeľu počas tlačovej konferencie pri návrate z apoštolskej cesty v Gruzínsku a Azerbajdžane pýtali na termín návštevy Amatrice, povedal, že ešte sám nevie, kedy pricestuje. „Boli mi navrhnuté tri možné termíny. Na dva si nespomínam dobre, tretí si spomínam dobre, je ním prvá adventná nedeľa. Povedal som, že keď sa vrátim, vyberiem si dátum,“ uviedol pápež. „Chcem ísť súkromne, sám, ako kňaz, ako biskup, ako pápež. Avšak sám. Tak to chcem urobiť. Chcem byť nablízku ľuďom, zatiaľ ale neviem ako,“ dodal František.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo