Kongregáciu pre klérus povedie arcibiskup Mauro Piacenza

Včera Svätá stolica oznámila zmeny vo vedení dvoch dikastérií rímskej kúrie. Z čela dôležitej Kongregácie pre klérus odchádza kardinál Cláudio Hummes, ktorého nahradí arcibiskup Mauro Piacenza. Predsedom Pápežskej rady Cor Unum zároveň prestáva byť kardinál Paul Josef Cordes, ktorého vystrieda arcibiskup Robert Sarah.

Prívetivý, ale priamy, neúnavný pracovník, ktorý nevyhľadáva salónne diskusie, zriedka poskytuje rozhovory a nikdy nezabudne na dennú modlitbu ruženca. Takto charakterizoval 66-ročného talianskeho arcibiskupa Maura Piacenzu (na obr.) vatikanista denníka Il Giornale Andrea Tornielli. Práve tento janovský rodák, ktorý v Kongregácii pre klérus pracuje už dvadsať rokov, sa stal novým vatikánskym „ministrom“ pre kňazov. „Ide o kľúčovú nomináciu pontifikátu Benedikta XVI., ktorý chcel takto oceniť jedného z najvernejších spolupracovníkov, animátora nedávno skončeného Roka kňazov. V posledných mesiacoch sa kňazi v dôsledku pedofilných škandálov dostali do stredobodu pozornosti a nový prefekt je postavený do prvej línie pápežom vytúženej reformy kléru,“ vysvetľuje Tornielli dôležitosť tejto nominácie.

Od roku 2001, kedy pápež Ján Pavol II. schválil Normy o najzávažnejších deliktoch, síce sexuálne škandály patria do kompetencie Kongregácie pre náuku viery, ale za formáciu kňazov ostáva naďalej zodpovedná kňazská kongregácia. Práve dôraz na formáciu, ktorá z kňazov nevytvára „Božích funkcionárov“, ale „alter Christi“, druhých Kristov, je jednou z priorít nového prefekta. „Kňazská identita nemôže byť iná ako kristocentrická a teda eucharistická,“ uviedol arcibiskup Piacenza pre agentúru Zenit.

Nový prefekt bol za kňaza vysvätený v roku 1969. V roku 2003 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za prezidenta Pápežskej komisie pre kultúrne dedičstvo cirkvi. Za biskupa ho v tom istom roku vysvätil vtedajší janovský arcibiskup, kardinál Tarcisio Bertone, súčasný vatikánsky štátny sekretár. V roku 2004 začal biskup Piacenza zastávať aj pozíciu prezidenta Pápežskej komisie pre posvätnú archeológiu. O tri roky neskôr ho Ján Pavol II. menoval za sekretára Kongregácie pre klérus a povýšil do hodnosti arcibiskupa. Po tom, čo sa stal prefektom tejto kongregácie možno očakávať, že počas najbližšieho konzistória mu Benedikt XVI. udelí aj kardinálsku hodnosť, ktorú majú spravidla všetci prefekti vatikánskych kongregácií. Podľa vatikanistu Tornielliho by najneskôr do konca mesiaca mala Svätá stolica oznámiť termín konzistória, ktoré sa bude pravdepodobne konať pri príležitosti slávnosti Krista Kráľa koncom novembra. Tornielli zároveň podotkol, že je skutočnou zriedkavosťou, aby sa sekretár nejakého vatikánskeho dikastéria stal neskôr aj jeho hlavou.

Brazílsky kardinál Cláudio Hummes, ktorý už minulý rok z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75-rokov ponúkol svoju rezignáciu, viedol tento úrad rímskej kúrie od októbra 2006. Vrcholom jeho pôsobenia bol spomínaný Rok kňazov, kvôli ktorému pápež Benedikt XVI. predĺžil jeho funkčné obdobie.

Nový predseda Pápežskej rady Cor Unum, ktorá koordinuje charitatívnu činnosť Katolíckej cirkvi, je 65-ročný emeritný arcibiskup Conakry. Robert Sarah bol kňaza vysvätený v roku 1979, o desať rokov neskôr sa stal biskupom tohto hlavného mesta africkej Guiney. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. povolal do rímskej kúrie, kde zastával pozíciu sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Odchádzajúci predseda, nemecký kardinál Paul Josef Cordes stál na jej čele už od roku 1995. Predtým pôsobil pätnásť rokov ako viceprezident Pápežskej rady pre laikov.

Zdroj: Tlačové stredisko Svätej stolice, Il Giornale, Zenit

Foto: diocesi.riviera24.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo