Kardinál Tomko sa stretol s bieloruským prezidentom Lukašenkom

Kardinál Jozef Tomko, ktorý minulý týždeň ako pápežský legát navštívil Bielorusko, sa stretol aj s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Hovorilo sa aj o návšteve pápeža v tejto krajine. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV).

Kardinál Tomko sa ako špeciálny vyslanec pápeža Benedikta XVI. zúčastnil uplynulú sobotu osláv 300. výročia posviacky katedrály v Minsku. Deň predtým ho prijal prezident Lukašenko, ktorý podľa slovenského MZV „konštatoval vysokú úroveň vzťahov medzi bieloruskými katolíkmi a pravoslávnymi“. V Bielorusku sa podľa Vatikánskeho rozhlasu hlási ku katolicizmu asi 10% obyvateľov, ktorí žijú najmä v západnej časti krajiny, kde je početná poľská a litovská menšina. Pravoslávnych je asi 70%.

Podľa slovenskej diplomacie mal kardinál Tomko s bieloruským ministrom zahraničia Sergejom Martynovom hovoriť aj o apoštolskej ceste Benedikta XVI. do tejto krajiny či o podpise základnej zmluvy medzi Bieloruskom a Svätou stolicou. „Okrem spomenutých aktivít kardinál Tomko absolvoval stretnutie s metropolitom Minským a Sluckým Filaretom a 10. októbra viedol omšu v kostole sv. Jozefa v meste Molodečno (Minská oblasť),“ dodáva správa MZV.

S Lukašenkom, ktorý býva označovaný za posledného európskeho diktátora, sa minulý rok vo Vatikáne stretol aj pápež Benedikt XVI. (viac tu). V roku 2008 zasa túto krajinu navštívil vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone.

Foto: kbs.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo