Kto dostane kardinálsky purpur?

Podľa niektorých informácií by po skončení zajtrajšej modlitby Anjel Pána alebo po stredajšej generálnej audiencii mohol pápež Benedikt XVI. oznámiť mená nových kardinálov. Takmer istým je už dátum odovzdávania purpurových biretov – 20. november, kedy cirkev slávi slávnosť Krista Kráľa.

„Nových kardinálov vo veku pod osemdesiat rokov, a teda s možnosťou hlasovania v prípade konkláve, by malo byť devätnásť,“ píše sa vo štvrtkovom článku vatikanistu Andreu Tornielliho. Podľa niektorých dohadov by až polovica novovymenovaných kardinálov mala pochádzať z Apeninského polostrova. Ktoré mená sa najčastejšie skloňujú?

Najprv k favorizovaným Talianom. Kardinálsky purpur by mali mať istý novovymenovaní prefekti kongregácií pre kauzy svätých a pre klérus, Angelo Amato a Mauro Piacenza. Počíta sa aj s predsedom Prefektúry pre ekonomické záležitosti Svätej stolice Velasiom De Paolisom, hlavou Apoštolskej penitenciárie Fortunatom Baldellim a predsedom Pápežskej rady pre kultúry Gianfrancom Ravasim. Okrem nich sa spomína aj arcikňaz Pápežskej baziliky sv. Pavla za hradbami Francesco Monterisi, vicekomorník Apoštolskej komory Paolo Sardi, arcibiskup Palerma Paolo Romeo, arcibiskup Florencie Giuseppe Betori a pred niekoľkými dňami menovaný arcibiskup Turína Cesare Nosiglia.

Medzi netalianmi majú istý kardinálsky titul prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry, americký arcibiskup Raymond L. Burke a novovymenovaný predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, švajčiarsky biskup Kurt Koch. Naprázdno by nemal obísť ani mníchovský arcibiskup Reinhard Marx, varšavský arcibiskup Kazimierz Nycz, washingtonský arcibiskup Donald W. Wuerl, arcibiskup Kinshasy (Demokratická republika Kongo) Laurent Monsengwo Pasinya a arcibiskup Colomba (Srí Lanka) Malcolm Ranjith Patabendige Don.

Očakáva sa, že pápež vymenuje aj niekoľkých kardinálov nad 80 rokov. Medzi nimi by mal byť Domenico Bartolucci, bývalý predseda Pápežskej komisie pre historické vedy, Walter Brandmüller, bývalý predseda Pápežskej akadémie pre život a Elio Sgreccia, bývalý sekretár Pápežskej rady pre rodinu.

Na kardinálsku hodnosť si, naopak, bude musieť pravdepodobne počkať nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Zaužívanou praxou totiž je nemenovať arcibiskupov významných miest za kardinálov, ak emeritný arcibiskup ešte patrí medzi kardinálov – voliteľov. Bývalý arcibiskup Prahy Miloslav Vlk medzi nich, vo veku 78 rokov, ešte patrí.

Foto: www.imdb.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo