Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. október 2016

Slovenka tvárou kampane pre pápeža

Mladá Slovenka Elena Karasová je tvárou kampane na propagáciu sociálnej náuky Cirkvi s názvom DoCat.
Slovenka tvárou kampane pre pápeža

DoCat je skomprimovaná sociálna náuka Cirkvi napísaná pre mladých ľudí. Podľa slov pápeža je to akýsi manuál na cestu, ktorý obsahuje Božie slovo a tiež učenie Cirkvi.

Publikácia vyšla začiatkom septembra v Taliansku a v ďalších 31 krajinách sveta. Obsahuje výber toho najpodstatnejšieho z doktríny Cirkvi, všetko podané dostupným jazykom pre mladých. Tridsiati z nich sa mohli dokonca vyjadriť k jednotlivým jazykovým formuláciám ešte pred vytlačením knihy.

Celý nápad vznikol ako výzva pápeža Františka, ktorý sa inšpiroval projektom nemeckej biskupskej konferencie. V médiách sa už rozbehla kampaň na podporu tohto projektu. Jeho tvárou je aj Elena Karasová, ktorá momentálne študuje v Ríme. 

Si jednou z tvarí tzv. DoCat – projektu, ktorý chce mladým priblížiť sociálnu náuku Cirkvi. Bola si vytlačenú knihu odovzdať priamo pápežovi, ako si sa tam vôbec ocitla?

Pred rokom v septembri 2015 som sa presťahovala do mestečka Grottaferata v blízkosti Ríma, aby som jeden rok svojho života naplno ako dobrovoľníčka venovala práci v medzinárodnom Centre Hnutia Fokoláre, kde každoročne prichádzajú mladí zo všetkých kontinentov minimálne na šesť mesiacov.

Youcat foundation – spoločnosť, ktorá stojí za vydaním YouCatu (katechizmu pre mladých) – kontaktovala v júni tohto roku prezidentku Hnutia Fokoláre, či by bolo možné, aby dvaja mladí ľudia z nášho centra pomohli pri propagácii kampane One Million for the Pope (Som jedným z milióna pre pápeža).

Vybrali mňa a ešte jedného Brazílčana. Túto výzvu sme prijali, aj keď sme presne nevedeli, čo všetko to so sebou prinesie. Prvou etapou bolo zúčastniť sa na audiencii so Svätým Otcom spolu s tímom, ktorý pripravil Docat, vytvoriť krátky film, ktorý by propagoval ako knihu, tak aj mobilnú aplikáciu. Až potom sme sa s Marcosom stali oficiálnymi tvárami kampane, hlavne počas Svetových dní mládeže v Krakove.

Čo vám, mladým dobrovoľníkom, pápež pri tomto stretnutí povedal?

Povedal nám, že my mladí ľudia máme kapacitu a silu ísť dopredu, meniť svet a inovovať veci. Ďalej apeloval, že nemáme pritom zabúdať na sny a vízie našich starých rodičov, máme sa ich opýtať, o akom svete snívajú a realizovať to svojím životom. Položili sme mu dve otázky, video s presnými odpoveďami je už prístupné na youtube.com – Dream of the Pope Francis, ako jeden z propagačných materiálov.

Ako na teba pápež pôsobil?

Väčšia časť prítomných v miestnosti bola nervózna a v očakávaní. V momente, ako pápež František vstúpil do dverí, zavládol pokoj. Jeho ľudskosť a jednoduchosť, plnosť lásky a prijatia bola čitateľná z každého jeho pohybu.

Keď zbadal nápis na našich tričkách, úsmev na jeho tvári bol zjavný. Vysvetlili sme, prečo sme tu, aby sme uskutočnili jeho sen, a to mať jeden milión mladých ľudí, najlepšie celú generáciu, čítajúcich a aj žijúcich sociálnu doktrínu Cirkvi. Preto sme ho žiadali o pomoc.

On hneď reagoval, odpovedal na naše otázky priamo do kamery, a tým nám pomohol vytvoriť už spomínané video. Konverzácia pokračovala aj o futbale, či je lepší Maradona, alebo Pelé, vtipmi a objatím. Bolo to jednoduché a plné vzájomnej radosti.

DoCat je pokračovaním snahy pápeža dostať učenie Cirkvi mladým takpovediac pod kožu. Má to už aj nejaké výsledky?

Som presvedčená o tom, že to funguje. Hnutie YouCat a jeho štúdium je rozšírené po celom svete. Veľké množstvo mladých kresťanov ho študuje, či už osobne, pred prijatím sviatosti birmovania, alebo v malých skupinkách.

Je to výborná príručka pre všetkých, ktorí pracujú s mládežou. Štúdium a poznanie katolíckej náuky Cirkvi je nevyhnutné pre každého kresťana – čo nepoznám, nemôžem milovať ani uskutočňovať. Je jednoduchým, reči mladých prístupným katechizmom, ktorý daroval emeritný pápež Benedikt XVI. mladým na Svetových dňoch mládeže v Madride.

Inzercia

Jeho rozsah a slovník neodstrašuje a dá sa študovať aj zábavnou formou. Jeho vydanie malo úspech a aj preto je na trhu pokračovanie v podobe DoCatu. Ten je písaný rovnako, je akoby jeho pokračovaním, doplnením. Je to slovná hračka od „do“ (angl. rob) katechizmus.

Foto archív Eleny Karasovej

Projekt už ide ďalej?

Počas Svetových dní mládeže v Krakove sme sa zúčastnili na 10-dňovom seminári k DoCatu s ďalšími 150 dobrovoľníkmi z celého sveta. Určite v projekte ostávame a budeme sa podieľať na jeho rozširovaní, tak ako sme 16. júna dali svoje slovo Svätému Otcovi osobne.

DoCat však nie je iba kniha, ale aj mobilná interaktívna aplikácia – aký to má zmysel?

Väčšia prístupnosť. Jednoduchosť. Novodobá reč mladých. Dnes všetko funguje na aplikáciách, tak prečo nie kniha o sociálnej doktríne Cirkvi? Je potrebné využívať všetky technológie. Aplikácia bola spustená od dňa otvorenia Svetových dní mládeže 2016 ako dar všetkým od pápeža Františka. Princípom je, že to tak majú vždy poruke. Sú tam hry, na konci každej kapitoly kvíz a možnosť dialógu. Je možné ju uploadovať, meniť a obnovovať.

Na úvodnej stránke aplikácie vidieť, aký počet ľudí si ju stiahlo, či sa nám teda do budúcich SDM v Paname podarí minimálne ten One million for the Pope. Čo je, samozrejme, len symbolické číslo kampane, ako povedal pápež František – chceme minimálne jeden milión, chceme celú generáciu mladých kresťanov žijúcich Docat.

Čím práca na DocCat inšpirovala teba osobne?

​Bola a je to silná skúsenosť toho, že Bohu nič nie je nemožné. Takto pred rokom by som určite nepovedala, že dostanem takúto milosť. Inšpiruje ma samotný pápež – dennodenne, preto pracovať na projekte, ktorý on sám podporuje, je pre mňa radosťou. DoCat nie je len kniha – je to cesta, spôsob života, príručka. Je nevyhnutné, aby sme ho študovali aj uskutočňovali, a tak prispeli k rozvoju lepšej spoločnosti. Je potrebné začať hneď a práve tam, kde sme.

Tento rozmer ťa inšpiroval natoľko, že si sa do Ríma rozhodla vrátiť. Dá sa teda povedať, že DoCat ovplyvnil aj tvoj ďalší profesionálny život?

Študovať v Ríme, ba dokonca presne na tomto mieste, kde som – na Inštitúte Jána Pavla II., bol vždy môj sen. Prijímací pohovor som mala týždeň po stretnutí s pápežom Františkom a rozbehnutí celého projektu, takže pripraviť som sa nestihla. Aj napriek tomu som tu. Dá sa povedať, že štúdium DoCatu, jeho propagácia a seminár ma ubezpečili o dôležitosti, ba až nevyhnutnosti poznania a hlbšieho štúdia. Myslím si, že moja práca pre DoCat a štúdium teológie manželstva a rodiny sa navzájom dopĺňajú a v budúcnosti si ešte skrížia cesty aj v mojom profesionálnom živote.

Propagačné video zo stretnutia s pápežom Františkom

 

Odporúčame