Americká arcidiecéza odškodní obete zneužívania. Vezme si pôžičku

Na pokrytie výdavkov odškodnenia obetí zneužívania si Newyorská arcidiecéza vezme finančnú pôžičku. Arcibiskup vníma toto rozhodnutie ako podanie ruky v snahe o zmierenie.

Arcibiskup New Yorku kardinál Timothy Dolan oznámil, že arcidiecéza zriaďuje nezávislý program, ktorý ponúkne finančnú kompenzáciu obetiam sexuálneho zneužívania, ktorého sa v minulosti dopustili členovia miestneho duchovenstva. Informuje o tom Wall Street Journal.


Newyorský arcibiskup kardinál Timothy Michael Dolan. Foto – Pavol Rábara

Iniciatíva sa spočiatku bude týkať 170 prípadov zneužitia katolíckymi kňazmi, ktoré sa udiali za uplynulé štyri desaťročia. Arcidiecéza ich chce kontaktovať a pozvať k spolupráci. Následne sa chce venovať ďalším nahláseným prípadom.

„Tento program je pokračovaním v snahe prejaviť a priniesť pokoj tým, ktorým spôsobili utrpenie členovia duchovenstva arcidiecézy,“ napísal kardinál Dolan v liste veriacim. „Cirkev urobila veľký krok v riešení a prevencii zneužívania, naďalej však počúvame, že je potrebné spraviť viac, aby sme podali ruku zraneným z minulosti.“

Podľa jeho slov je na to vhodný čas aj vzhľadom na končiaci sa Svätý rok milosrdenstva. „Mali by sme využiť túto príležitosť, poprosiť o odpustenie za chyby spáchané hoci len maličkým percentom našich kňazov reprezentujúcich cirkev a uzmieriť sa s tými, ktorí sú s cirkvou znepriatelení.“

Prečítajte si aj
V USA výrazne klesol počet nových obvinení kňazov zo sexuálneho zneužívania Zdieľať

Vedúcim nezávislého programu bude právnik Kenneth Feinberg, ktorý šéfoval aj americkému kompenzačnému fondu pre obete tragédie z 11. septembra 2001. Spoločne s kolegyňou Camille Biros budú určovať adresátov a výšku odškodného. Podľa tvrdení arcidiecézy má byť odškodné spravodlivé a prípady posudzované individuálne.

Arcidiecézu New Yorku tvorí 296 farností s viac ako 2,5 miliónmi veriacich. Na splatenie odškodného obetiam si chce vziať dlhodobú pôžičku. Splácať ju však podľa hovorcu arcidiecézy Josepha Zwillinga v žiadnom prípade nechce z finančných príspevkov, ktoré smerujú pre farnosti, školy či charitatívne zariadenia.

Kardinál Dolan potvrdil, že za posledných niekoľko rokov dostali okolo dvesto hlásení o sexuálnom zneužití, ktorých sa malo dopustiť asi štyridsať kňazov. Doposiaľ odškodnili tridsať obetí, ktoré boli preverené prípad od prípadu. Nový program odškodňovania sa bude líšiť v tom, že posúdenia bude spracovávať nezávislá komisia, ktorej členmi budú bývalý komisár newyorskej polície Raymond Kelly, sudkyňa Loretta Preska a profesorka psychiatrie Jeanette Cueva.

„Napriek pretrvávajúcim zraneniam a hnevu z minulosti počúvam, že oceňujete nápravu a progres, ktorý sme v tejto veci urobili. Ale stále mi tiež vravíte, že je možné urobiť viac. Verím, že toto pomôže. Prosím vás o modlitby, aby tento zámer dosiahol svoj cieľ,“ dodal v závere listu veriacim kardinál Dolan.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo