Vatikán odmieta trest smrti pre Tarika Azíza

V utorkovom vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lombardi požiadal o zrušenie trestu smrti, na ktorý iracký najvyšší súd odsúdil Tarika Azíza, bývalého vicepremiéra vlády Saddáma Husajna. Azíz bol jediným kresťanom v Husajnovom kabinete.

„Skutočne si želáme, aby rozsudok proti Tarikovi Azízovi nebol vykonaný v záujme podpory zmierenia a obnovy pokoja a spravodlivosti v Iraku po toľkom prekonanom utrpení,“ píše sa vo vyhlásení hovorcu Lombardiho. Zároveň pripomenul učenie Katechizmu Katolíckej cirkvi, ktoré síce trest smrti nevylučuje, ale zároveň dodáva, že ak na ochranu bezpečnosti osôb stačia nekrvavé prostriedky, majú sa použiť tie. „A skutočne dnes, keď už štát má k dispozícii možnosti účinne potlačiť zločin tak, že zneškodní páchateľa a pritom mu definitívne neodníme možnosť vykúpiť sa, prípady, v ktorých je absolútne nevyhnutné usmrtiť vinníka, sú už veľmi zriedkavé, ak sa ešte vôbec skutočne vyskytujú,“ píše sa v katechizme (čl. 2267).

Tarik Azíz, ktorý je chaldejským kresťanom, bol na trest smrti odsúdený za nariadenie z roku 1991 obesiť desaťtisíc Šiítov. Tí boli členmi náboženskej strany Dawa, do ktorej patrí aj súčasný premiér Nurí Malíkí. Azíz si už od minulého roka odpykáva pätnásťročný trest za účasť na zabití 42 bagdadských obchodníkov v roku 1992. Spojeneckým vojskám sa dobrovoľne vzdal hneď po obsadení Iraku v apríli 2003.

V irackej vláde bol minister zahraničných vecí a neskôr vicepremiér Azíz spojkou medzi Husajnom a Svätou stolicou. Podľa agentúry Zenit mal podporu aj u chaldejského patriarchu Bagdadu Emmanuela III. Dellyho. Vďaka pomoci francúzskeho kňaza Jeana-Mariu Benjamina ho na súkromnej audiencii vo februári 2003, teda krátko pred inváziou spojeneckých vojsk, prijal aj pápež Ján Pavol II. Aj z väzenia sa Azíz uchádzal o pomoc Vatikánu. Benediktovi XVI. po svojom talianskom advokátovi zaslal vlastnoručne napísaný list. Žiadal, aby na rozsudok mohol čakať v Taliansku a Svätá stolica sa zaňho zaručila.

Proti trestom smrti sa Svätá stolica ozýva pravidelne. V septembri bola napríklad odložené poprava Američana Gregoryho Wilsona, za ktorého orodoval aj pápež (viac tu). Začiatkom októbra zasa hovorca Svätej stolice Federico Lombardi v tradičnom editoriáli Vatikánskeho televízneho centra vyslovil rezolútne nie trestu smrti pre kohokoľvek, pretože žiadny človek nemá právo na život iného.

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo